Ponad 300 Gam na 10-lecie

PSD integruje spółdzielnie ze średnich i małych miejscowości, przyłączają się też prywatni właściciele sklepów.

Już 24 stycznia PSS Radzyń Podlaski otworzył pierwszy nowy w tym roku sklep w sieci Gama, a siódmy w mieście. Następny ruszył w Jaśle (PSS Jasło), kolejne spółdzielcy otworzyli w lutym w Ostrołęce, w marcu w Szczytnie oraz wyremontowany w Olsztynie (PSS Olsztyn). Również w marcu prywatni właściciele uruchomili Mini Gamę Alkohole w Zwoleniu oraz Gamę w Sulejówku. Sieć Gama liczy obecnie ok. 310 sklepów należących do spółdzielców, a także prywatnych właścicieli, którzy łącznie prowadzą 677 sklepów (12. miejsce w top 30 największych sieci franczyzowych i partnerskich) w ramach Partnerskiego Serwisu Detalicznego. To efekt 10 lat jego działania na polskim rynku.

Z okazji jubileuszu w Jachrance. k. Warszawy spotkało się szerokie grono spółdzielców i właścicieli sklepów należących do PSD, zarząd Eurocashu z Luisem Amaralem, Pedro Martinho, Katarzyną Kopaczewską, a także przedstawiciele producentów. Gospodarzami wieczoru był zarząd PGS: Sławomir Ignatowicz, prezes, Małgorzata Więch, dyrektor ds. rozwoju oraz dyrektor operacyjny Jacek Zając.

PSD powstał w 2008 r. w celu rozwijania współpracy Emperii ze spółdzielniami, zarówno Społem, jak i GS. W strukturze holdingu należał do Tradisu. W tworzeniu nowego projektu uczestniczyli Jaskółka z Podlasia (wtedy jeszcze spółdzielnia, obecnie to spółka z o.o.) i Grupa G12. W ciągu niecałego roku do PSD przystąpiło 7 spółdzielni, kolejny zakończył się z 43 spółdzielniami. W 2010 r. rozpoczęto prace nad wspólnym szyldem i budową sieci, która miała zintegrować spółdzielców współpracujących z PSD. Zdecydowano się na nazwę Gama, opracowano też standardy sieci i jej sklepów.

Pierwszą Gamę otworzyło w 2011 r. w stolicy Tatr w prestiżowej lokalizacji na Krupówkach Społem Zakopane. Pod koniec tego roku działało już 18 sklepów pod szyldem Gama. W 2012 r. właścicielem PSD staje się Eurocash w wyniku przejęcia Tradisu. Nie zmniejszyło to tempa rozwoju Gamy, która urosła do 94 sklepów. W dalszym ciągu przystępowały nowe spółdzielnie, w samym 2012 r. aż 11. W 2013 r. właścicielem znaku Gama zostaje nowa spółka - Gama Detal, w której spółdzielnie obejmują 49 proc. udziałów, a pozostałe 51 proc. - PSD.

Ważną datą w historii jest 2015 r. Wtedy też Eurocash sprzedaje połowę akcji Polskim Sklepom Spożywczym, utworzonym przez spółdzielców - uczestników PSD. Trzy lata temu zrzeszeni w PSD prowadzili 660 sklepów, w tym 250 pod szyldem Gama. Jak uzasadniali wówczas spółdzielcy, zmiana podyktowana była zwiększeniem konkurencyjności sklepów wobec głównie dyskontów i dostosowaniem oferty oraz poziomu cen do lokalnych warunków. A długoterminowym celem - integracja spółdzielczego handlu i budowa wraz z Eurocashem silnej grupy detalicznej.

W kolejnym roku w asortymencie sklepów z PSD pojawiła się marka własna Gama. Sieć Gama rozwija się i wciąż przystępują nowe spółdzielnie. W 2017 r. dołączyło 12 nowych podmiotów, w tym m.in. GS w Poddębicach oraz 11 prywatnych sklepów. W jubileuszowym 2018 roku jest 94 uczestników PSD.

Podsumowując 10 lat działania na rynku, PSD podaje, że tylko w ciągu ostatnich 5 lat przeszkoliło ponad 11 tys. pracowników sklepów i spółdzielni, w ub.r. łączny nakład gazetek wyniósł ponad 4,6 mln egzemplarzy, a w ciągu dwóch lat sprzedaż produktów pod marką własną przekroczyła 13,7 mln zł (w 2017 r. wyniosła ponad 9,5 mln zł). W tym roku w 114 lokalizacjach na billboardach zawisły reklamy sieci.

Podczas jubileuszowej gali nie padały wielkie słowa o wielkich planach. Większa sprzedaż, lepsza rentowność, rozwój - tego też życzyli PSD goście.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }