Piwowarzy przeciw projektowi zmian

Znów wraca temat ograniczenia godzin emisji reklam piwa z godziny 20.00 na 23.00.

Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce - Browary Polskie protestuje przeciwko przedstawionemu przez Ministerstwo Zdrowia projektowi zmian w Ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Chodzi przede wszystkim o propozycję dalszego ograniczenia godzin emisji reklam piwa z godziny 20.00 na 23.00. - czytamy w komunikacie. Pomysł nie jest nowy, ale browarnicy liczyli na jego zmianę po konsultacjach społecznych. Zawiedli się jednak.

- Ubolewamy, że Ministerstwo Zdrowia nie uwzględniło krytycznych uwag zgłoszonych w toku konsultacji społecznych przez liczne ministerstwa, m.in. finansów, rozwoju, sportu, rolnictwa i rozwoju wsi oraz podmiotów niepublicznych, w tym związki zawodowe oraz organizacje pracodawców - czytamy w oficjalnym stanowisku. -  Pomimo braku dowodów na skuteczność proponowanego rozwiązania i wskazanych negatywnych skutków dla gospodarki, finansów publicznych i rynku pracy, projekt forsowany jest w swojej najbardziej restrykcyjnej wersji, czyli prowadzącej do faktycznego zakazu reklamy piwa w telewizji - dodano.

Według producentów piwa wprowadzenie kolejnej nowelizacji ustawy, która dopiero co była zresztą nowelizowana (zmiany weszły w życie 9 marca) nie spowoduje zmniejszenia konsumpcji alkoholu, czyli minie się z celem. Przekonują także, że oznacza to faktyczny zakaz reklamy, który stanie się barierą rozwojową nie tylko dla branży, ale także sektorów gospodarki narodowej powiązanych z produkcją i sprzedażą piwa.

- Polska ma już jedne z najbardziej rygorystycznych przepisów dotyczących reklamy piwa wsparte samoregulacją branży piwowarskiej. Zdecydowana większość krajów europejskich dopuszcza możliwość reklamowania piwa, tylko w 4 spośród 29 państw reklama piwa jest prawnie zabroniona - dowodzą producenci. - W 15 krajach istnieją regulacje dotyczące ograniczeń godzinowych, przy czym w 8 z nich granicą jest godzina 20.00 lub wcześniejsza. Dalsze ograniczenie godzin emisji spowoduje, że Polska będzie jednym z najbardziej restrykcyjnych krajów europejskich obok Francji, Norwegii, Szwecji i Litwy - dodaje związek.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 1701 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }