Auchan z mniejszym zyskiem

Francuska grupa zarobiła mniej z powodu wyższych podatków i słabych wyników we Francji i w Rosji. Natomiast Polska została wymieniona w grupie krajów, które z roku na rok rosną coraz szybciej.

Na zdjęciu: Rosyjskie Auchan obciążyło wyniki grupy

Zdjęcie: Photogenica

Auchan Holding, którego największą część stanowi Auchan Retail wypracował w 2017 r. 53,16 mld euro obrotów, o 0,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk operacyjny z działalności kontynuowanej bez podatków spadł o 19,3 proc. do 935 mln euro. Powodem są kłopoty na rynkach rosyjskim i francuskim. Nie najlepiej radziły sobie także Włochy. Natomiast Polska została wymieniona w grupie krajów, które z roku na rok rosną coraz szybciej (obok Ukrainy, Węgier i Rumunii). Hiszpania i Portugalia natomiast powróciły do wzrostów po słabszym okresie.

Samo Auchan Retail przyniosło 52 mld euro przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost o 0,5 proc. Na koniec roku sieć liczyła 3778 sklepów w 17 krajach świata. Ważnym wydarzeniem w 2017 roku był dla Auchan proces transformacji Vision 2025. Zawiązano spółkę z chińskim gigantem online firmą Alibaba o nazwie SunArt, w którym Auchan ma 36,18 proc. udziałów, zaś Alibaba 36,16 proc. Ma od być platformą rozwoju modelu sprzedaży "phygital", czyli łączącej w sobie sprzedaż cyfrową i stacjonarną. Wprowadzono nowe testowe koncepty, takie jak Auchan Minute w Chonach (18-metrowe, w pełni zautomatyzowane punkty) czy RT Mart Fresh - usługę jednogodzinnej dostawy świeżych produktów do domu.

W przypadku sklepów stacjonarnych postawiono na sklepy convenience. 84 proc. z uruchomionych w 2017 r. było właśnie w tym formacie. Rok ten był również czasem ujednolicania szyldów. Pierwsze Moje Auchan i Auchan Supermarket pojawiły się także w Polsce. Na koniec roku pod szyldem Auchan działało 26 proc. sklepów należących do grupy, w tym roku rebranding ma przejść kolejne 50 proc. Jak podaje grupa, w efekcie zmian obroty w sklepach wzrosły o 5 do 13 proc. w zależności od kraju.

Z powodu znacznie wyższej efektywnej stopy podatku, która wyniosła 35,1 proc. wobec 18,9 proc. przed rokiem spadł też zysk netto Auchan Holding. Ten przypisany akcjonariuszom Auchan wyniósł 275 mln euro, o 54,5 proc. mniej niż rok wcześniej.

Magdalena Weiss 1862 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }