Intermarché zyskuje na "efekcie Nutelli"

Należąca do Grupy Muszkieterów francuska sieć wyraźnie zwiększyła udziały w rodzimym rynku.

Kontrowersyjne promocja, którą Intermarché przeprowadziło w styczniu br., a która polegała na przecenie o 70 proc. takich produktów, jak Nutella, pieluszki Pampers czy woda Perrier, przyciągnęła do sklepów sieci tłumy klientów.

W efekcie udział Intermarché we francuskim rynku zwiększył się w okresie między 22 stycznia a 18 lutego o 0,6 punktu proc. - wyliczył Kantar Worldpanel.

W ocenie francuskiego portalu BFM Business to bardzo duży postęp na dojrzałym rynku, na którym gracze walczą o każdą dziesiątą procenta. Dla porównania drugi pod względem tempa rozwoju Lidl zwiększył w tym czasie swój rynkowy udział zaledwie o 0,2 proc. Tym samym Intermarché potwierdziło swój status trzeciej największej marki na francuskim rynku, za Leclerkiem i Carrefourem, z udziałem w rynku na poziomie 13,9 proc.

To tylko potwierdza ogromny sukces promocji, która rozpętała burzę. Obrazy tłumów w sklepach nie tylko nie ostudziły zapędów Francuzów, ale jeszcze przyciągnęły kolejnych konsumentów.

Promocja wzbudziła kontrowersje i doprowadziła do wszczęcia postępowania antydumpingowego przez francuski urząd antymonopolowy DGCCRF w związku z podejrzeniem, że produkty w promocji sprzedawane były poniżej kosztów wytworzenia, co jest we Francji zabronione. Można to robić jedynie w wyznaczonych okresach wyprzedaży i tylko wobec produktów, które leżą na półkach co najmniej 30 dni.

Jak zauważa portal, grożąca Intermarché kara 375 tys. euro jest niczym przy efekcie uzyskanym przez sieć. Według Kantar Worldpanel w 2017 roku 14,6 proc. wydatków konsumpcyjnych Francuzów przeznaczono na zakup towarów w promocji.

Magdalena Weiss 1701 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }