Lidl testuje nowy format

Niemiecki dyskonter opracował nową koncepcję sklepu, przeznaczoną do funkcjonowania w gęsto zaludnionych metropoliach.

Zdjęcie: Lebensmittel Zeitung. Tak będzie wyglądał nowy sklep Lidla we Frankfurcie nad Menem

We Frankfurcie nad Menem Lidl rozpoczął prace nad nowym modelem sklepu, wymyślonym specjalnie do budowania na niewielkich działkach w gęsto zabudowanych przestrzeniach, w lokalizacjach, w których jest niewiele miejsca.

Przełomowa ceremonia rozpoczęcia budowy pierwszego sklepu metropolitalnego w Niemczech dokonali dyrektorzy Lidla w środę 7 marca w dzielnicy Niederrad we Frankfurcie.

- To daje nam wyobrażenie o tym, jak widzimy handel detaliczny w gęsto zaludnionych obszarach miejskich - powiedział Alexander Thurn, dyrektor ds. nieruchomości w Lidl Niemcy.

W nowym formacie dyskont może oferować cały asortyment na niewielkiej powierzchni, ponieważ miejsca parkingowe znajdują się na parterze, a sklep jest zbudowany na piętrze nad nimi. Na przykład w Niederrad przewidziane są 104 miejsca parkingowe i dyskont o powierzchni 1700 metrów kwadratowych na działce o powierzchni zaledwie 5200 metrów kwadratowych. Klienci wejdą do sklepu po ruchomej pochylni.
W razie potrzeby w miastach Lidl chce budować także placówki wielopiętrowe, przy czym na wyższych piętrach znajdować się będą mieszkania. Taki projekt będzie realizowany również we Frankfurcie w przyszłym roku. W powiecie Gallus, we współpracy z Miejskim Towarzystwem Mieszkaniowym, powstanie 40 lokali mieszkalnych nad sklepem i 70 w sąsiedztwie. Lidl nie chce działać jako właściciel nieruchomości.

Dyskonter chce najpierw przetestować format, ale ma już inne konkretne lokalizacje. Odpowiedzialne za planowanie jest biuro nieruchomości Rhein-Main, które zostało założone w marcu 2017 roku. Inne takie biura pracują dla Lidla w Berlinie, Hamburgu, Kolonii i Monachium.

Z kolei w średniowiecznym rumuńskim mieście Sighişoara Lidl otworzył właśnie swój pierwszy sklep. Jest to jedyna w swoim rodzaju placówka, dostosowana stylem do architektury historycznego, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO miasta. Budynek ma ceglaną elewację i dach z płytek, jednocześnie został wybudowany w najnowocześniejszej zrównoważonej technologii. Lidl Rumunia zainwestował w placówkę około 3,4 miliona euro. Detalista obecnie prowadzi około 220 sklepów w Rumunii i zatrudnia ponad 5500 pracowników.

Magdalena Weiss 1701 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }