Abris kupuje Velvet Care

Producent marki Velvet będzie się rozwijał pod skrzydłami funduszu.

Vlet Holdings, spółka zależna funduszu Abris CEE Mid-Market III LP, zarządzanego przez Abris Capital Partners Ltd., 27 lutego 2018 r. podpisała z funduszem Avallon umowę nabycia większościowego pakietu udziałów w firmie Velvet Care, producenta marki Velvet. Transakcja wymaga jeszcze zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Spółka Velvet Care, w obecnym kształcie, powstała po wycofaniu się z polskiego rynku amerykańskiego koncernu Kimberly-Clark. Jesienią 2012 r. w ramach restrukturyzacji Kimberly-Clark zrezygnował z produkcji i dystrybucji pieluch Huggies w Europie (z wyjątkiem Włoch), przyznając, iż rentowność tego biznesu na Starym Kontynencie nie była dla niego satysfakcjonująca. Wtedy też zapadła decyzja o sprzedaży należącej do Kimberly-Clark fabryki w Kluczach, gdzie pod marką Velvet produkowane były i są nadal papier toaletowy, chusteczki higieniczne i ręczniki kuchenne.

Firma Velvet Care działa więc od sierpnia 2013 r., ale jej korzenie sięgają znacznie dalej, bo aż 1897 r. To właśnie wtedy powstała Papiernia w Kluczach k. Olkusza, gdzie od 120 lat znajduje się główny zakład produkcyjny spółki.  W 2016 r. zakład w Kluczach stał się częścią Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co umożliwiło podjęcie decyzji o dalszej rozbudowie infrastruktury firmy, budującej jej przewagę konkurencyjną – wybudowaniu oddanego do użytku w 2017 r. nowego magazynu wysokiego składowania oraz zakupie nowej maszyny papierniczej.

Paweł Gieryński, partner zarządzający w Abris Capital Partners, komentuje przejęcie Velvet Care: - Kluczowym założeniem strategii Abris jest tworzenie z firm, które trafią pod nasze skrzydła, polskich i regionalnych czempionów w swoich branżach. Takie są też nasze ambicje w stosunku do Velvet Care. Chcemy, aby w ciągu kilku lat spółka stała się liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Zamierzamy to osiągnąć dwutorowo: z jednej strony poprzez rozwój organiczny, w czym niewątpliwie pomogą nam ostatnie duże inwestycje firmy znacząco zwiększające jej moce produkcyjne, a z drugiej poprzez przejęcia interesujących podmiotów w regionie - tłumaczy Paweł Gieryński.

Fundusze Abris od ponad 10 lat inwestują w lokalne firmy średniej wielkości, o zdrowych fundamentach i dużym potencjale rozwoju. Wartość zaangażowania finansowego Abris w takie podmioty wynoszą najczęściej 30-75 mln euro, z nastawieniem na zakup większościowego udziału w spółce. Czas zaangażowania w inwestycję wynosi średnio od 3 do 5 lat. Firmy takie korzystają zarówno z wniesionego przez Abris kapitału, jak i doświadczenia jego zespołu w zarządzaniu strategicznym i operacyjnym.

 

Ilona Mrozowska 2847 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }