Tesco ujawnia płace

Lider brytyjskiego rynku detalicznego, jako pierwszy spośród sieci spożywczych ujawnił dane o płacach kobiet i mężczyzn zatrudnianych przez siebie w Wielkiej Brytanii.

Okazało się, że różnica w medianie (średnia po odrzuceniu skrajnie wysokich i niskich wynagrodzeń) płacy kobiet i mężczyzn pracujących dla sieci Tesco na Wyspach wynosi 8,7 proc. Tesco podkreśla, że to "znacząco mniej" niż wynosi mediana dla całego kraju, wyliczona przez Narodowe Biuro Statystyczne na 18,4 proc. Tesco zatrudnia w swojej ojczyźnie 225 tys. pracowników.

Biorąc pod uwagę wszystkie wynagrodzenia, różnica w średniej płac w sieci wyniosła 12 proc. Natomiast różnica w premiach sięgnęła 27 proc., a w przypadku mediany - nawet 42,6 proc.

Obliczenia pokazują, jaką część pensji mężczyzn otrzymują kobiety - w przypadku Tesco jest to więc 91,3 proc. wynagrodzenia mężczyzny.

Jak tłumaczy Tesco, różnica w płacach wynika z "wyborów drogi zawodowej i stylu życia", gdyż mężczyźni częściej decydują się na branie nocnych zmian i dyżurów w święta, a te są lepiej płatne. Również kierownicze stanowiska w większym stopniu obsadzone są przez mężczyzn, choć w zarządzie 25 proc. stanowisk zajmują kobiety.

- Za tę samą pracę mężczyźni i kobiety otrzymują tę samą płacę godzinową bez względu na płeć, i taką samą premię - pisze Tesco w raporcie. - Jeśli z wyliczeń usunąć dodatki do wynagrodzeń, różnica w medianie kurczy się do 2,7 proc. - dodaje detalista.

Do ujawnienia różnic w płacach między pracownikami różnych płci obliguje przedsiębiorców, zatrudniających więcej niż 250 pracowników brytyjskie prawo. Wejdzie ono w życie jednak dopiero w kwietniu.

Magdalena Weiss 1701 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }