Tańsze ziemniaki, droższe jabłka

W ubiegłym roku w Polsce zebrano niespełna 2,7 mln ton owoców z drzew, czyli o 1/3 mniej niż w rekordowym pod tym względem 2016 r.

W efekcie na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach jabłka są średnio o 50-60 proc. droższe niż rok temu, a za niektóre gatunki nawet trzeba płacić dwa razy tyle, co przed rokiem.

- Większość cen oscyluje pomiędzy 2 a 3 zł za kilogram (skrzynka 15 kg 30 – 45 zł), ale za skrzynkę odmiany szara reneta płacone jest już 80 zł, cortland 70 zł (za kilogram od 4,66 do 5,33 zł) - informuje Małgorzata Skoczewska, rzecznik prasowy Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.

Za krajowe gruszki konferencje detaliści muszą płacić od 3,33 zł do 4,75 zł za kilogram.

Z warzyw nowalijkowych pojawiły się rodzime pomidory malinowe w cenie 18-20 zł za kilogram. Tańsze są pomidory importowane z Hiszpanii i Turcji (4-6 zł za kilogram). Natomiast krajowe ogórki kosztują podobnie jak te sprowadzane z Ukrainy czy Hiszpanii - między 7,5 a 9,5 zł za kilogram.

O jedną trzecią droższa niż przed rokiem droższa jest cebula, gdyż ze względu na złe warunki pogodowe podczas zbiorów trudno się ją przechowuje. Potaniały natomiast ziemniaki: za polskie trzeba płacić od 40 do 55 gr za kilogram, a to około jednej piątej mniej niż w lutym 2017 roku. To dlatego, że o 7 proc. niż rok wcześniej wyższe były zbiory. Około 1 zł trzeba wydać na kilogram ubiegłorocznych kartofli przywiezionych z Belgii i Holandii, natomiast w sprzedaży są także młode ziemniaki z Cypru i Francji. Ich ceny są o jedną trzecią niższe niż w tym samym okresie 2017 roku i wynoszą odpowiednio 2,10 zł i 2,30 zł za kilogram.

Magdalena Weiss 1701 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }