Święto kuchni włoskiej

10 marca w Trzebownisku koło Rzeszowa odbędzie się konkurs włoskiej sztuki kulinarnej Arte Culinaria Italiana.

To już XIII edycja konkursu kulinarnego Arte Culinaria Italiana. W szranki o zwycięstwo w konkursie stanie 12 dwuosobowych drużyn, wyłonionych spośród najlepszych młodych kucharzy w Polsce. Za zadanie będą mieli przygotowanie dwóch dań, wśród których nie może zabraknąć kwintesencji włoskiej kuchni czyli makaronu Barilla. W konkursie, oprócz zawodowych kucharzy, wezmą również udział gwiazdy telewizji.

Uczestnicy będą rywalizowali nie tylko o laur zwycięzcy, lecz także o tytuł Master of Pasta dla kucharza, który przygotuje najlepsze danie makaronowe.

Master of Pasta wyłoniony w konkursie Arte Culinaria Italiana będzie miał możliwość wzięcia udziału w eliminacjach do Pasta World Championship. To światowej klasy konkurs kulinarny organizowany już po raz 7. przez markę Barilla. Zawody odbywają się w Mediolanie, do którego zjeżdżają największe młode talenty kulinarne ze wszystkich zakątków naszego globu.

Polska po raz drugi została zaproszona do udziału w Pasta World Championship. W ubiegłym roku nasz kraj reprezentował Sebastian Olma zwycięzca m.in. II edycji programu Top Chef. Na konkursie w Mediolanie zaprezentował swoje autorskie danie - Casarecce Barilla z borowikami, combrem z jelenia i brukselką.

Masters od Pasta to globalna kampania marki Barilla, której bohaterami są tenisista Roger Federer oraz szef kuchni David Oldani.  Ideą kampanii jest promocja tradycyjnej włoskiej kuchni, w unowocześnionej wersji.

 

Ilona Mrozowska 2847 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }