Zapisy na Emperię wydłużone

Do 16 marca przedłużono zapisy na akcje Emperii. Litewska Maxima Grupe spodziewa się otrzymać do tego czasu zgodę UOKiK-u na koncentrację.

Maxima Grupe, która chce przejąć 100 proc. Emperii Holding, ogłosiła wezwanie na sprzedaż jej akcji pod koniec listopada. Chodziło o ponad 12,3 mln walorów po 100 zł za papier. Zapisy, które rozpoczęto 14 grudnia, miały się zakończyć 21 lutego. Jednak w środę rano pośredniczący w wezwaniu Dom Maklerski mBanku opublikował przedłużenie terminu wezwania do 16 marca. Powodem jest nieotrzymanie od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgody na koncentrację. Przypomnijmy, że 18 stycznia prezes Urzędu skierował sprawę do drugiego etapu postępowania, wymagającego badania rynku. Maxima Grupe spodziewa się, że stosowną decyzję otrzyma do 14 marca br. - poinformował pełnomocnik Rafał Kluziak. Zapowiedział też możliwość dalszego przedłużenia terminu zakończenia wezwania w razie nieotrzymania korzystnej dla siebie decyzji w przewidywanym czasie. Maksymalnie może on jednak być prolongowany do 12 kwietnia (zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 12 września 2017 r. w sprawie wzorów wezwań do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji spółki publicznej, szczegółowego sposobu ich ogłaszania oraz warunków nabywania akcji w wyniku tych wezwań).

Litewska grupa podała, że spodziewa się bezwarunkowej zgody na koncentrację, bądź zgody warunkowej, ale obligującej ją do sprzedaży nie więcej niż 15 placówek z Grupy Emperia bądź Maxima Grupe.

Nowy przewidywany dzień transakcji na GPW to 21 marca 2018 roku, natomiast dzień rozliczenia transakcji przed KDPW - 22 marca 2018 roku.

Maxima  Grupe jest  litewską spółką, do której należą m.in. działające w Polsce dwie sieci sklepów detalicznych Aldik i Sano. Sklepy sieci Aldik, z siedzibą w Lublinie, działają także w Świdniku, Kraśniku, Poniatowej, Opolu Lubelskim, Białej Podlaskiej, Zamościu, Krasnymstawie, Biłgoraju, Lubartowie, Warszawie, Pruszkowie i Radomiu. Sano natomiast to zlokalizowana na Kujawach i Pomorzu sieć 36 supermarketów. Maxima Grupe UAB jest spółką holdingową, do której należą także sieci handlowe Maxima (na Litwie, Łotwie i w Estonii), T-Market (w Bułgarii) oraz internetowy sklep spożywczy Barbora. W 2016 r. skonsolidowane obroty spółki wyniosły prawie 2,7 mln euro.

Emperia jest spółką notowaną na GPW, do której należy sieć sklepów Stokrotka. Sklepy Stokrotki zlokalizowane są w całym kraju z największą koncentracją w południowo-wschodniej Polsce. Na koniec 2017 r. w całym kraju działało pod szyldem Stokrotka 437 sklepów.

Magdalena Weiss 1701 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }