Walmart gorzej od oczekiwań

Największy detalista FMCG świata odnotował w kwartale zakończonym w styczniu niższe zyski i wolniejszy wzrost e-handlu niż oczekiwano.

Zdjęcie: Jednym z rynków, na których Walmart chce się rozwijać, są Chiny

W całym kwartale, będącym dla Walmarta czwartym kwartałem roku 2017/2018, sprzedaż z kanału e-commerce na amerykańskim rynku wzrosła o 23 proc. To dużo wolniej niż w poprzednich trzech kwartałach, gdy rosła o ponad 50 proc.

Amerykański gigant intensywnie inwestował w handel internetowy, by dotrzymać kroku Amazonowi. Inwestycje się opłaciły, choć Walmart przez Internet realizuje wciąż tylko 4 proc.  całkowitej rocznej sprzedaży, wartej niemal 500 mld dolarów.

Zysk netto wzrósł z 1,22 dolara na akcję przed rokiem do 1,33 dolara, ale był niższy od oczekiwań analityków na poziomie 1,37 dolara. Stało się tak pomimo wzrostu przychodów w IV kw., które sięgnęły 136,3 mld dolarów wobec oczekiwań rzędu 134,9 mld dolarów i ubiegłorocznego wyniku  w wysokości 130,9 mld dol. Akcje detalisty w handlu przedsesyjnym spadły o 3,3 proc.

Like-for-like sprzedaż wzrosła o 2,6 proc., a ruch w sklepach czynnych przynajmniej od roku wzrósł o 1,6 proc.

Jednocześnie Fakt24 zapytał Walmarta, czy zamierza poszerzyć pole działania na nowe rynki, w tym polski. Uzyskał odpowiedź, że na razie firma chce umacniać swoją pozycję na tych rynkach, które zapewniają jej wzrost, jak Meksyk, Chiny czy Indie i nie planuje ekspansji na nowe dla siebie kraje. Walmart ma obroty 30 razy wyższe niż największy w Polsce detalista, należąca do Jeronimo Martins - Biedronka.

Magdalena Weiss 1862 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }