Załoga Tesco: i co nam po takiej wolnej niedzieli?

W poniedziałek pierwsza zmiana w Tesco miałaby zacząć się już o 00.15. W sobotę natomiast załoga ma pracować do godz. 23.45.

Takie zmiany szykuje zarząd Tesco w związku z ograniczeniami handlu w niedziele zarząd, które wchodzą w życie już w marcu.

6 marca 2018 r. ma odbyć się spotkanie przedstawicieli członków NSZZ "Solidarność" w Tesco z dyrektor Elżbietą Gołąb oraz z dyrektorem zarządzającym w Polsce Martinem Beháňem w sprawie postulatów podwyżkowych na nowy rok finansowy. Tymczasem 16 lutego związkowcy Tesco otrzymali pismo, z którego wynika, że spotkanie będzie dotyczyło przede wszystkich nowej organizacji pracy w związku z ograniczeniami handlu w niedziele, które wchodzą w życie już w marcu.

I tak, podają związkowcy, zarząd Tesco pisze do nich:

"Bazując na nowych regulacjach prawnych, określających, że pracodawca prowadzący działalność handlową może organizować czas pracy od godz. 0:15 w poniedziałek po wolnej niedzieli, chcielibyśmy poinformować, że staramy się maksymalnie utrzymać obecnie obowiązujące harmonogramy pracy. Jednakże, w celu zapewnienia dostępności towaru dla naszych klientów, zorganizowania na czas dostawy na dział świeżej żywności czy przygotowania zamówień dla klientów sprzedaży internetowej, dopuszczamy możliwość, iż w niektórych sklepach, ze względu na potrzebę ciągłości operacji, zamiast dotychczasowej zmiany nocnej, pojawi się zmiana w poniedziałki od godziny 0:15. Jednocześnie skróceniu ulegnie także zmiana sobotnia – koleżanki i koledzy zakończą pracę do godz. 23.45 w soboty przez zamkniętymi niedzielami.

Mamy świadomość, że zmiany legislacyjne mogą wymagać dodatkowych dyskusji i wyjaśnień, dlatego (...) chcielibyśmy potwierdzić nasze zaproszenie do rozmów, uwzględniając oczekiwanie uporządkowania zapisów w Regulaminie Pracy odnośnie pracy w niedziele i święta by uniknąć powstających wątpliwości. Ponadto, tematem spotkania będzie kwestia zapisu w Regulaminie o wysokości dodatku za pracę w godzinach nocnych. Mamy nadzieję, że uda nam się wspólnie uporządkować zapisy w regulaminie i rozwiać wszelkie wątpliwości związane z nowymi rozwiązaniami prawnymi. Chcielibyśmy potwierdzić, że spotkanie odbędzie się 6 marca w Krakowie".

Związkowcy są oburzeni. W pierwszych komentarzach, jakie pojawiły się w tym temacie na społecznościowym profilu NSZZ "Solidarność" Tesco czytamy m.in.: "Firma podejmuje niezrozumiałe działania. Stąd pytanie, dokąd zmierza? Ruchy które obecnie wykonują włodarze nie zmierzają ku rozwojowi, to pewne".

- I co mi z takiej wolnej niedzieli? - pytają inni. Pojawiają się też wątpliwości na natury praktycznej, choćby jak bez samochodu pracownik ma dotrzeć do pracy w środku nocy, w dodatku w niedzielę. Bo jeśli ma zacząć zmianę piętnaście minut po północy, logicznym jest, że musi do niej wyjść z domu po 23.00.

Będziemy przyglądać się tej sprawie na bieżąco.

Zdjęcie: Shutterstock

 
 
Ilona Mrozowska 2847 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }