Sieci łowią magazyny

Sieci handlowe wynajęły w sumie prawie 1,1 mln mkw. powierzchni magazynowej w całym 2017 r., zostawiając za sobą operatorów logistycznych.

Całkowita powierzchnia magazynowa wynajęta w ramach nowych umów i ekspansji przekroczyła w 2017 r. 3,1 mln mkw., co przewyższa wynik z 2016 r. o prawie 1 milion mkw. - podsumowuje 2017 r. na rynku magazynowym firma doradcza JLL. Największym powodzeniem na naszym rynku cieszyła się centralny rejon naszego kraju, na który przypadło 30 proc. popytu netto.

– Rozwój działalności wielu firm i powstawanie kolejnych obiektów handlowych wywołują potrzebę obsługi logistycznej. To przekłada się na popyt sieci handlowych na magazyny. Przykładem jest aktywność światowych firm: Amazon, Zalando, Castoramy, H&M, Leroy Merlin. To właśnie Amazon podpisał w minionym roku umowę na magazyn o powierzchni 135 tys. mkw. w Sosnowcu. Także Zalando podpisało wielką umowę na 130 tys. mkw. z Goodmanem, na budowę hali w Głuchowie pod Łodzią – mówi Tomasz Mika, national director, JLL.

Wśród największych umów znalazła się także transakcja, przy której pośredniczył JLL, czyli inwestycja Castoramy w Strykowie na ponad 100 tys. mkw.

Sieci handlowe wynajęły w sumie prawie 1,1 mln mkw. w całym 2017 r., zostawiając za sobą operatorów logistycznych. Te dwie branże pozostają liderami na rynku, wspólnie generując ponad 65 proc. popytu netto - pisze JLL.

Przeciętny kontrakt zawierany w 2017 r. obejmował około 7 700 mkw. powierzchni – o 800 mkw. więcej niż w 2016 r., a także 2 000 więcej niż 10 lat temu.

W 2017 r. oddano do użytku prawie 2,3 mln mkw., a w budowie jest kolejne 1,17 mln mkw. powierzchni z czego prawie jedna trzecia budowana jest bez wiążących umów.

- Przez ostatnie 5 lat zasoby magazynowe niemal podwoiły swoją wielkość, osiągając na koniec 2017 r. powierzchnię 13,5 mln mkw. – mówi Tomasz Olszewski, regional director JLL. – Pięć najszybciej rosnących rynków w 2017 r. to okolice Warszawy, Górny Śląsk, Szczecin, Centralna Polska i Poznań, gdzie łącznie oddano do użytku prawie 75 proc. całkowitej nowej podaży – dodaje.

Magdalena Weiss 1862 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }