Hale magazynowe w Polsce tańsze niż w Europie

Polska zajmuje trzecią pozycję w Europie pod względem liczby wynajmowanych hal magazynowych, wynika z najnowszych danych firmy JLL.

Przed naszym krajem znalazły się jedynie Niemcy oraz Holandia. Na kolejnych pozycjach znalazły się – odpowiednio – Francja, Rosja, Hiszpania i Włochy. Najmniej magazynów wynajmowanych jest na Węgrzech.

Całkowita powierzchnia wynajęta w ramach nowych umów i ekspansji przekroczyła w 2017 r. 3,1 mln mkw., co przewyższa wynik z 2016 r. o prawie 1 mln mkw. Uwzględniając również renegocjacje, popyt brutto przekroczył 3,9 mln mkw. - wynika z danych JLL.

Nadal mamy jedne z najniższych czynszów w regionie oraz niskie koszty budowy. Ważne jest też położenie geograficzne Polski. Nasz kraj leży w Europie Centralnej, na przecięciu szlaków handlowych północ-południe i wschód-zachód. Z punktu widzenia na przykład branży logistycznej to ogromna zaleta dla przedsiębiorstw, które prowadzą dystrybucję w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

W Polsce istnieje obecnie 13,5 mln mkw. powierzchni magazynowo-przemysłowych, a w budowie jest kolejne 1,2 mln mkw.

Magdalena Weiss 1701 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }