Aldi rusza na Włochy

Po dwóch latach planowania Aldi Süd ujawnił plany podbicia włoskiego rynku.

1 marca niemiecki dyskont uruchomi jednocześnie 10 sklepów w Lombardii i rejonie Wenecji. Będą one obsługiwane z pierwszego centrum dystrybucyjnego firmy, zlokalizowanego niedaleko jej siedziby w Weronie.

Plany zakładają otwarcie do końca roku ponad 45 placówek w całym kraju i podwojenie liczby pracowników.

Na swojej stronie internetowej Aldi Italia szuka lokalizacji w ośmiu regionach północnych Włoch oraz w Toskanii. Muszą pomieścić sklepy o powierzchni sprzedaży 1-1,5 tys. mkw. i parkingi na przynajmniej 80 miejsc.

Jak pisze Mike Dawson z Lebensmittel Zeitung, ten start może być jednak spóźniony. We Włoszech działa już ponad 4,8 tys. sklepów dyskontowych, choć według niemieckich standardów są to raczej "miękkie" dyskonty. Przez ostatnich kilka lat w kraju tym przybywało średnio od 60 do 80 nowych sklepów tego formatu. Niemieccy rywale Aldiego, Penny (Rewe) i Lidl są obecni na półwyspie od lat 90., Lidl jest zresztą numerem 2 po lokalnym gigancie Eurospinie. Jego 600 sklepów miało w ubiegłym roku 4,3 mld euro sprzedaży. Według LZ Retailytics daje to Lidlowi ósmą pozycję na rynku włoskim w ogóle.

Dodaje jednak, że na korzyść Aldiego może zadziałać fakt, że jego nowy koncept sklepów jest znacznie nowocześniejszy i bardziej przyjazny niż dawne, typowo dyskontowe sklepy. Oferuje też bogatą gamę produktów regionalnych i organicznych. Razem pozycji asortymentowych jest 1,9 tys., a 80 proc. ze 100 indeksów z kategorii "warzywa i owoce" dostarczanych jest przez lokalnych hodowców. Każdy ze sklepów zatrudniać ma 15-20 osób.

Magdalena Weiss 1701 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }