Kontrole dotyczące foliówek nie w I kwartale roku

Mazowiecka Inspekcja Handlowa planuje kontrole dotyczące pobierania opłaty recyklingowej w sklepach najwcześniej w kwietniu.

- W pierwszym kwartale 2018 r. nie zostały zaplanowane kontrole dotyczące pobierania opłaty recyklingowej [za torby foliowe - przyp. red.], natomiast mogą być one przeprowadzane na zasadzie doraźnych interwencji - poinformowała handelextra.pl Renata Jezierska, zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej.

I dodaje, że przeprowadzenie kontroli zostało zaplanowane na kolejną część roku.

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Warszawie podkreśla jednocześnie, że w sprawie opłat za foliówki prowadzi poradnictwo i to zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów.

Przypomnijmy, że nowe przepisy, nakładające na detalistów obowiązek odprowadzania opłaty recyklingowej za wydanie plastikowej torby o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów, weszły w życie od 1 stycznia 2018 r.

Opłata wraz z podatkiem VAT wynosi za 2018 r. 25 gr od jednej torebki. Ustawodawca uczynił wyjątek tylko dla najcieńszych torebek, tzw. zrywek, w które pakowane są produkty świeże, takie jak warzywa, owoce, pieczywo czy mięso.

Do budżetu państwa opłata wpłynie dopiero do 15 marca 2019 r. i wtedy znany będzie jej wpływ na zużycie foliówek w Polsce.

Sieci handlowe różnie zareagowały na wprowadzenie opłaty. Z hipermarketów Auchan rzeczywiście całkowicie zniknęły darmowe reklamówki (pomijając zrywki), Lidl podniósł ich cenę o 25 gr do 33 gr, natomiast Biedronka wprowadziła grubsze torby powyżej 50 mikrometrów, sprzedając je po 25 gr właśnie. Takie torby nie są jednak objęte opłatą recyklingową, co oznacza, że budżet państwa nie zostanie zasilony opłatą od sklepów Biedronka.

A fakt, że opłacie recyklingowej podlegają wyłącznie grubsze torby (a nie wszystkie) wynika bezpośrednio z przepisów unijnej dyrektywy, w Polsce zaimplementowanej w znowelizowanej ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

 

Magdalena Weiss 1701 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }