Metro zwiększyło przychody i zyski

Niemiecka spółka ogłosiła lepsze od ubiegłorocznych wyniki za I kwartał 2017/2018. Głównym motorem wzrostu była część hurtowa.

Na porównywalnej powierzchni sprzedaż grupy, do której należą hurtownie cash and carry Makro/Metro oraz hipermarkety Real zwiększyła się o 0,8 proc. Nominalnie obroty wyniosły 10,1 mld euro, o 0,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Z pominięciem różnic kursowych wzrost wyniósłby 1,5 proc. Zysk operacyjny wzrósł o 1,2 proc. do 431 mln euro, natomiast netto Metro zarobiło 232 mln euro, o niemal 88 proc. więcej niż rok wcześniej.

Motorem wzrostu tradycyjnie już był kanał hurtowy, w którym największą dynamiką wykazała się sprzedaż z dostawą, intensywnie przez Metro rozwijana. Zwiększyła się ona o 28 proc. rok do roku i stanowi już 16 proc. sprzedaży. Spośród wszystkich regionów Metro Wholesale najmocniejszy wzrost odnotowała Europa Wschodnia (bez Rosji) - o 6,4 proc. LfL w lokalnej walucie. Następne w kolejności Niemcy odnotowały wzrost o 2,2 proc., a w Rosji sprzedaż spadła o 8,9 proc.

- W pierwszym kwartale roku 2017/2018 uzyskaliśmy wzrost sprzedaży i wyniku EBITDA z wyłączeniem wpływów z transakcji nieruchomościami, i to pomimo mniejszej liczby dni roboczych niż w roku poprzednim oraz spadku sprzedaży w Rosji i negatywnych efektów kursowych - podkreślił Olaf Koch, przewodniczący zarządu Metro AG. - Generalnie udało nam się osiągnąć założone zyski i jesteśmy przekonani, że zrealizujemy prognozy - dodał.

Metro AG zamierza osiągnąć w bieżącym roku finansowym sprzedaż o 1,1 proc. wyższą niż przed rokiem, a na porównywalnej powierzchni - wyższą o 0,5 proc. EBITDA z pominięciem transakcji nieruchomościami ma się zwiększyć o ok. 10 proc.

Magdalena Weiss 1818 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }