Mondelēz rośnie dzięki czekoladzie i markizom

Drugi największy producent słodyczy na świecie, Mondelēz International podał lepsze od oczekiwanych wyniki za IV kwartał i cały 2017 rok.

Na zdjęciu: Dirk van de Put, prezes Mondelēz International

Ostatnie trzy miesiące roku okazały się pomyślne dla działalności producenta w Europie, gdzie przychody wzrosły o 5 proc. rok do roku do 2,8 mld dolarów. Konsumenci na Starym Kontynencie upodobali sobie szczególnie czekoladę Cadbury Diary Milk oraz markizy Oreo.

Sprzedaż całej grupy wyniosła 6,97 mld dolarów i była o 2,9 proc. wyższa niż w IV kwartale 2016 roku. To poziom zgodny z przewidywaniami analityków. Organicznie największy postęp osiągnął jednak region Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki (+6,9 proc.). Najgorzej, zarówno w skali kwartału, jak i roku wypadła Ameryka Północna, gdzie odnotowano spadki odpowiednio o 0,6 proc. i 2,3 proc. (organicznie o 0,8 proc. i 2,4 proc.). Były one spowodowane stratami powstałymi na skutek cyberataku, który uniemożliwił realizację części dostaw, co łącznie w całym roku obniżyło przychody Mondelēza o 100 mln dolarów.

- Od czasu incydentu ze złośliwym oprogramowaniem, który miał miejsce latem, nasz łańcuch dostaw stoi przed wyzwaniami - powiedział będący od listopada 2017 roku prezes spółki Dirk Van de Put na konferencji powynikowej. - Robimy ciągłe postępy, ale powrót do normalnych poziomów obsługi trwa dłużej niż przypuszczaliśmy - dodał.

Zysk netto w IV kwartale wyniósł 802 mln dol. wobec 93 mln dol. rok wcześniej. Po oczyszczeniu ze zdarzeń jednorazowych oznacza to 57 centów na akcję, o cent więcej niż przewidywali analitycy.

Mondelēz zapowiedział, że w 2018 roku spodziewa się dwucyfrowego wzrostu oczyszczonego zysku netto na akcję w stałych kursach walutowych. Organicznie przychody netto mają wzrosnąć o 1-2 proc.

Magdalena Weiss 1872 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }