Olbrzymie inwestycje Arli Foods

Zrzeszająca mleczarzy kooperatywa Arla Foods ogłosiła plan zainwestowania ponad pół miliarda euro w rozwój firmy w 2018 r.

To znaczący wzrost nakładów inwestycyjnych: w 2017 r. wyniosły one 335 mln euro, a rok wcześniej – 228 mln euro. Decyzja zarządu została zatwierdzona w tym tygodniu przez Radę Dyrektorów, składającą się z wybranych właścicieli gospodarstw. Arla Foods zamierza zainwestować w rozwój mocy wytwórczych oraz innowacyjne technologie.

Przewodniczący Arla Foods Åke Hantoft podkreśla, że inwestycje te zapewnią firmie długoterminowy wzrost i perspektywy zysku dla 11,2 tys. farmerów w całej Europie.

– Arla ma za sobą historie pomyślnych inwestycji i zrównoważonego wzrostu. Rada Dyrektorów zdecydowała o zwiększeniu naszych inwestycji, ponieważ mamy zaplanowanych kilka projektów krótko- i długoterminowych, które mają potencjał znaczącego zwrotu – powiedział. – Uważamy te inwestycje za kluczowe dla przyszłości naszego biznesu – dodał.

W ciągu ostatniej dekady Arla Foods podwoiła swoje obroty. Obecnie działa w 120 krajach. Swoje inwestycje zamierza skoncentrować na czterech głównych obszarach: zaspokojeniu rosnącego popytu na nabiał, zdrowych i naturalnych produktach, odpowiadających na zapotrzebowanie konsumentów, zrównoważonej produkcji żywności, uwzględniającej przyszłość planety oraz budowaniu pozycji lidera w zaopatrywaniu branży spożywczej w produkty na bazie serwatki.

Jak podkreśla Arla, światowa produkcja mleka wciąż się waha, natomiast konsumpcja rośnie najszybciej od lat, dlatego firma postanowiła wyjść naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na produkty nabiałowe i w nim upatrywać swojej szansy na wzrost. Duża część środków na inwestycje zostanie przeznaczona na rozwój rynków pozaeuropejskich: Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, Chin, Azji Południowo-Wschodniej, Afryki Subsaharyjskiej oraz Stanów Zjednoczonych. 266 mln euro zostanie zainwestowanych w rozwój mocy produkcyjnych w Danii, 82 mln w Wielkiej Brytanii, 78 mln w Szwecji, 65 mln w Niemczech, a 36 mln w innych krajach europejskich.

 

Magdalena Weiss 1812 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }