Prezydent podpisał ustawę ograniczającą handel w niedziele

- Zdaję sobie sprawę, że klienci będą zmuszeni zmienić swoje zakupowe przyzwyczajenia, dlatego proszę, aby podeszli do nowego prawa ze zrozumieniem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas podpisywania ustawy ograniczającej handel w niedziele.

We wtorek 30 stycznia prezydent Duda podpisał ustawę z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Nowe prawo wchodzi w życie 1 marca 2018 r.

- Szanowni państwo, zachłysnęliśmy się wolnością, suwerennością, zaszły dobre zmiany, ale też takie, które kolidują z istotnymi wartościami, a taką jest rodzina - mówił Andrzej Duda podczas uroczystego podpisywania ustawy ograniczającej handel. 

Dziękował stronie rządowej za "tak mądre i kompromisowe" wprowadzenie ograniczenia. Dodał, że wie, iż projekt ustawy wzbudzał sporo kontrowersji, jednak 500 tys. podpisów z głosami poparcia, które zostały złożone w Sejmie, utwierdziły go w przekonaniu, że ograniczenie handlu w niedziele jest koniecznością. Ważny był też głos poparcia polskich biskupów, a nawet ekspedientki z krakowskiego sklepu, w którym para prezydencka od lat robi zakupy. - Kilka miesięcy temu jedna z pań tam pracujących zapytała mnie, czy podpiszę tę ustawę. Odpowiedziałem, że tak, a ona na to, że dziękuję w imieniu swoim oraz koleżanek - opowiadał prezydent. 

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że dzięki wprowadzeniu zakazu etapami będzie on łatwiej przyjęty. - Zdaję sobie sprawę, że klienci będą zmuszeni zmienić swoje zakupowe przyzwyczajenia, dlatego proszę, aby podeszli do nowego prawa ze zrozumieniem - dodał. 

Prezydent wielokrotnie podkreślał też podczas uroczystości, jak ważna jest jego zdaniem rola rodziny w Polsce. -  Podpisuję tę ustawę z wielką satysfakcją, bo przywraca ona dzieciom rodziców, którzy byli zmuszeni pracować w handlu w niedziele - dodał. 

Na uroczystości podpisania ustawy obecni byli przedstawiciele rządu, Sejmu oraz NSZZ "Solidarność". - Na ten dzień długo czekaliśmy wszyscy, a szczególnie ponad 1 mln 200 tys. pracowników handlu. Wykonaliśmy bardzo ciężką pracę, ale było warto - mówił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ. - Ta ustawa jest dopełnieniem 500+, czyli rządowego programu! -  grzmiał przewodniczący związku.

Podziękował ponadto klubowi parlamentarnemu PiS za jednomyślność podczas głosowań nad projektem ustawy, natomiast "totalnej opozycji" pogroził paluszkiem. - Tym, co byli przeciw, podziękujemy w inny sposób - postraszył.   

Historia wprowadzania zakazu handlu w niedziele jest niezwykle zawiła i ciągnie się już ponad półtora roku. Po raz pierwszy Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele 24 listopada 2017 r., jednak podczas senackich komisji w ustawie stwierdzono, że wymaga ona uszczegółowienia.

W Senacie doprecyzowano więc kwestie sprzedaży w kwiaciarniach, piekarniach, cukierniach oraz lodziarniach. Handel w kwiaciarniach będzie więc dozwolony w niedziele, ale tylko wówczas, gdy przeważająca działalność będzie polegać na handlu kwiatami i analogicznie w piekarniach, cukierniach oraz lodziarniach – tam przeważająca działalność ma polegać na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi. Z zakazu wyłączone są hurtownie.

W myśl zaakceptowanych poprawek zakaz handlu nie będzie obowiązywać w jednostkach wojskowych, a nie, tak jak wcześniej uchwalił Sejm – w garnizonach. Zdaniem senatorów pojęcie garnizon było zbyt obszerne, bo mogło się odnosić do miast czy miasteczek.

Ponadto przyjęte przez Sejm poprawki Senatu doprecyzowują także przepisy tak, by spod zakazu nie zostały wyłączone placówki działające na zasadzie franczyzy – właściciel będzie mógł otworzyć sklep w niedziele tylko wtedy, gdy sprzedaż będzie prowadził „we własnym imieniu i na własny rachunek”.

Zgodnie z zapisami wchodzącymi w życie już 1 marca br. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 r. będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 r. wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo – ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Ponadto – jak zapisano w ustawie – w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14. W uchwalonej przez Sejm ustawie przewidziano katalog włączeń obejmujący placówki, w których będzie można prowadzić handel w niedziele. W niedziele będzie dozwolony handel m.in. w: w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, placówkach pocztowych.

Zgodnie z uchwalonymi regulacjami w niedziele zakupy będą możliwe m.in. w placówkach handlowych na dworcach, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej. Zakaz handlu w niedziele nie będzie także obowiązywał na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w placówkach prowadzących skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele ustawa przewiduje karę grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł.
Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią 2016 r. jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ „Solidarność”.

Na zdjęciu: Prezydent Andrzej Duda tuż przed podpisaniem ustawy w Pałacu Prezydenckim

Więcej o zakazu handlu w niedziele pisaliśmy m.in. tutaj:

https://handelextra.pl/artykuly/207164,dni-w-ktorych-sklepy-nie-beda-czynne-w-2018-r

https://handelextra.pl/artykuly/207387,pgs-handel-spozywczy-przeniesie-sie-w-weekendy-na-stacje-paliw

Katarzyna Pierzchała 2489 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }