Branże, na których zakaz handlu w niedziele odbije się szczególnie

Skutki zakazu handlu w niedziele najbardziej okażą się dla outletów, lokali gastronomicznych w galeriach oraz raz samych centr handlowych - uważa ekspertka z Cushman & Wakefield.

Na zdjęciu: Małgorzata Dziubińskia, associate director w dziale doradztwa i badań rynkowych w Cushman & Wakefield

Tuż przed planowanym na dzisiejsze popołudnie złożeniem podpisu przez prezydenta RP Andrzeja Dudę pod ustawą wprowadzającą stopniowy zakaz handlu w niedziele firma Cushman & Wakefield opublikowała stanowisko, w którym wskazuje skutki prawa, które zacznie obowiązywać już od 1 marca br.

Zdaniem Małgorzaty Dziubińskiej, associate director w dziale doradztwa i badań rynkowych w Cushman & Wakefield wprowadzenie zakazu handlu w niedziele może spowodować zmniejszenie obrotów handlu detalicznego w Polsce. Podaje, że wartość sprzedaży detalicznej wzrosła w 2017 r. o 8 proc., z tego względu prognozowany krótkotrwały spadek obrotów może zostać zamortyzowany w wartościach bezwzględnych od 6 do 9 miesięcy.

- Część obrotów w handlu detalicznym może się wprawdzie rozłożyć na pozostałe dni tygodnia, jednak w związku ze zjawiskiem zakupów kompulsywnych, czyli nieplanowanych, ogólne obroty w handlu z pewnością spadną, przynajmniej początkowo – uważa Małgorzata Dziubińska.

Jej zdaniem odczują to zarówno sklepy odzieżowe, będące kluczowymi najemcami centrów handlowych, jak i lokale handlowe prowadzące sprzedaż sprzętu elektronicznego i agd oraz innych produktów, przy zakupie których klienci potrzebują czasu na podjęcie decyzji, a także artykułów nabywanych w ramach zakupów kompulsywnych.

Według ekspertki z Cushman & Wakefield największe szkody może ponieść branża gastronomiczna w centrach handlowych, ponieważ nie ma ona możliwości przeniesienia sprzedaży na inne dni tygodnia.

- W niedziele supermarkety i hipermarkety odnotowują średnio niższą wartość sprzedaży niż w inne dni tygodnia – mówi Dziubińska. - Z tego względu większość niedzielnych obrotów prawdopodobnie rozłoży się na pozostałe dni i utracona zostanie tylko część obrotów związana z zakupami kompulsywnymi - uważa.

Prognozuje ona, że spore straty mogą ponieść też centra handlowe z ograniczoną ofertą i zlokalizowane na przedmieściach. Za to centra handlowe znajdujące się w pobliżu kompleksów biurowych i osiedli mieszkaniowych mogą liczyć na wzrost odwiedzalności w czwartki i poniedziałki w godzinach popołudniowych i wieczornych.

- Duże i bardzo duże centra handlowe będą prawdopodobnie zmuszone wydłużyć godziny otwarcia w piątki i soboty, a także w czwartki i/lub poniedziałki – uważa ekspertka z Cushman & Wakefield.

Jej zdaniem wskutek przewidywanego spadku obrotów najemcy centrów handlowych mogą zacząć wywierać presję na obniżenie stawek czynszu. - Jednak przy rosnącej sprzedaży detalicznej, czynsze zasadniczo nie uległy zmianie bądź nieznacznie się zmniejszyły. Z tego względu prognozowany spadek obrotów nie powinien przełożyć się na obniżki czynszów - wyjaśnia.

Znaczny spadek obrotów może dotyczyć także centrów wyprzedażowych, które w weekendy przyciągają najwięcej klientów i generują ok. 80 proc. wolumenu odwiedzalności i obrotów.

Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości komercyjnych na świecie. Jej przychody są szacowane na 6 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą pośrednictwo w wynajmie powierzchni, kompleksowe zarządzanie nieruchomościami, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, zarządzanie obiektami (C&W Services), globalna obsługa najemców, zarządzanie inwestycjami i aktywami (DTZ Investors) oraz usługi w zakresie realizacji projektów i inwestycji deweloperskich, reprezentacji najemców, wyceny i doradztwa.

Katarzyna Pierzchała 4802 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.