Masło w Polsce tanieje bardzo powoli

Za kostkę mlecznego tłuszczu nadal polski konsument musi zapłacić niemal dwa razy tyle, co Fin - pisze główny analityk Cinkciarz.pl.

Mimo, że od kilku miesięcy hurtowe ceny masła w Europie spadają, w polskich sklepach wciąż jest ono tak samo drogie jak w Holandii (jesienią było droższe) i o 45 proc. kosztowniejsze niż w Finlandii. O ile na giełdach w dotkniętych największymi podwyżkami w ubiegłym roku rynkach Holandii czy Niemiec hurtowe ceny poszły w dół nawet o 40 proc., w Polsce skala spadków jest znacznie niższa.

- Biuletyny informacyjne MRiRW ze stycznia, zestawiające ceny masła w Polsce oraz na głównych rynkach hurtowych w Europie, mogą tłumaczyć dlaczego przed świętami Bożego Narodzenia polscy konsumenci wciąż słono płacili za masło, mimo że trend na rynku zmienił się już kilka miesięcy wcześniej - tłumaczy Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl. - Średnia grudniowa cena sprzedaży 100 kg masła wynosiła wynosiła w Polsce 481 euro. Z kolei w Niemczech czy w Holandii było to odpowiednio 425 oraz 420 euro - dodaje.

Przytacza też dane Eurostatu, według których przeciętna cena detaliczna kilograma masła w 2015 r wynosiła w Holandii 5,12 euro, a w Polsce 4,92 euro. Wzrost cen sklepowych tego smarowidła w porównaniu do przeciętnych wartości z 2015 r. był np. w październiku ub.r. jednak wyższy w Polsce - 51,9 proc. niż w Holandii - 44,3 proc. Oznacza to, że Holendrzy płacili w sklepach za masło mniej niż Polacy. Było to odpowiednio 7,39 oraz 7,47 euro za kilogram przy oczywistych różnicach w sile nabywczej między konsumentami obu krajów.

Natomiast ceny detaliczne masła w Finlandii w grudniu 2017 r. wzrosły jedynie o 3,03 proc. w porównaniu ze średnim poziomem w 2015 r., podczas gdy w Polsce w analogicznym okresie było to 49,1 proc.

- Ponieważ w 2015 r. Finowie i Polacy płacili w sklepach praktycznie tyle samo za ten popularny tłuszcz - ok. 5 euro za 1 kg, teraz masło kosztuje nas o ok. 45 proc. więcej niż Finów - konkluduje Lipka.

Zdjęcie: Photogenica

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.