Amazon wkracza w nową erę

Sklep bez kas, kolejek i kasjerów - w poniedziałek ruszył w Seattle pierwszy sklep Amazon Go, w którym kwestią płatności zajmuje się aplikacja.

W stacjonarnym spożywczym sklepie Amazona pod szyldem Amazon Go nie ma kas - ani tych tradycyjnych, obsługiwanych przez kasjera, ani nawet samoobsługowych. Po ponad roku testowania (na pracownikach) nowej koncepcji Amazon uruchomił 22 stycznia w Stanach Zjednoczonych swój bezkasowy sklep dla szerokiej publiczności.

Jest to placówka typu convenience, nastawiona na spieszącego się do pracy, ale i dbającego o dietę klienta. Można w niej kupić kanapki z jagnięciną, pokrojone w kostkę owoce (melon, ananas) czy świeże sałatki. Najważniejszą cechą sklepu jest jednak brak kolejek do kas. Klient, by wejść do środka, musi mieć ściągniętą na smartfona aplikację i zeskanować kod QR. System umieszczonych pod sufitem kamer obserwuje klientów i dolicza im do rachunku każdy zdjęty z półki produkt. Należność pobierana jest z karty klienta, gdy opuszcza on sklep.

Amazon Go znajduje się na parterze budynku będącego siedzibą Amazona w Seattle. Liczy 1,8 tys. mkw. i oferuje także tradycyjne produkty convenience, takie jak chleb, jajka, mleko czy masło orzechowe. Zatrudnia pracowników do uzupełniania towarów na półkach oraz przygotowywania świeżych posiłków na wynos. Właśnie one stanowią lwią część asortymentu. W sklepie dostępne są także produkty pod marką "365 Everyday Value", należącą do sieci ekologicznych sklepów Whole Foods Market, którą Amazon kupił w ubiegłym roku.

- Eksperyment powiedzie się tylko wtedy, jeśli Amazon zaoferuje dobrej jakości żywność po korzystnych cenach - powiedział Jeff Lenard, rzecznik Narodowego Stowarzyszenia Sklepów Convenience. - Atrakcyjność rozwiązania na pewno przyciągnie klientów, chcących przetestować system, ale to jakość będzie czynnikiem, który może ich skłonić do powrotu - dodał.

Amerykański segment sklepów convenience wyceniany jest na 550 mld dolarów. Liczbę sklepów convenience szacuje się na 150 tys.

Magdalena Weiss 1818 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }