Przejęcie Stokrotki pod lupą

UOKiK skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez Maxima Grupe kontroli nad Emperią Holding - właścicielem sieci sklepów Stokrotka.

Urząd argumentuje, że konieczne jest przeprowadzenie badania rynku, a samo skierowanie sprawy do bardziej szczegółowych analiz nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka ostatecznie zostanie podjęta.

Maxima  Grupe jest  litewską spółką, do której należą m.in. działające w Polsce dwie sieci sklepów detalicznych Aldik i Sano. Sklepy sieci Aldik, z siedzibą w Lublinie, działają także w Świdniku, Kraśniku, Poniatowej, Opolu Lubelskim, Białej Podlaskiej, Zamościu, Krasnymstawie, Biłgoraju, Lubartowie, Warszawie, Pruszkowie i Radomiu. Sano natomiast to zlokalizowana na Kujawach i Pomorzu sieć 36 supermarketów. Emperia jest spółką notowaną na GPW, do której należy sieć sklepów Stokrotka. Sklepy Stokrotki zlokalizowane są w całym kraju z największą koncentracją w południowo-wschodniej Polsce. Na koniec 2017 roku w całym kraju działało pod szyldem Stokrotka 437 sklepów.

- Urząd uznał, że działalność uczestników koncentracji pokrywa się na lokalnych rynkach sprzedaży detalicznej artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku i krajowym rynku zaopatrzenia w te produkty - pisze UOKiK w komunikacie. - Ponadto uczestników koncentracji mogą łączyć również relacje typu dostawca-odbiorca. Maxima wprowadza do obrotu karmy dla zwierząt, płatki zbożowe, konserwy mięsne, pasztety i sosy, a sklepy należące do Emperii mogą być nabywcą tych produktów - argumentuje urząd.

Dodaje, że postępowanie przeszło do drugiej fazy, ponieważ niezbędne jest przeprowadzenie badania rynku. UOKiK będzie sprawdzał udziały uczestników transakcji oraz ich konkurentów, co pozwoli na ocenę, czy koncentracja nie stanowi zagrożenia dla konkurencji.

Rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana, zastrzega nadzorca rynku. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe. Pierwszy etap trwa do miesiąca. Natomiast w sprawach szczególnie skomplikowanych, w których istnieje prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji lub wymagających badania rynku, postępowanie może trwać dłużej.

 

O kwestionowaniu zmian w Emperii związanych ze sprzedażą udziałów pisaliśmy tutaj: https://handelextra.pl/artykuly/207295,emperia-odpowiada-eurocashowi

Magdalena Weiss 1812 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }