Eurocash kładzie kłody pod nogi Emperii

Eurocash - jako akcjonariusz Emperii - kwestionuje zmianę statusu tej spółki, co jest warunkiem do przejęcia przez Maxima Grupe udziałów w Emperii.

Eurocash jako udziałowiec, a zarazem konkurent właściciela sieci Stokrotki (czyli Emperii), podjął już w tej sprawie kroki sądowe.

Zarząd Emperia poinformował bowiem, że otrzymał informację o wydaniu 8 stycznia 2018 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie „postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia spółkę Eurocash (działającej w charakterze akcjonariusza emitenta) o uchylenie uchwały z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zmiany statutu poprzez wstrzymanie wykonania tej uchwały”.

Zarząd Eurocashu nie zgadza się ze zmianami w statucie Emperii, gdyż pogarszają one - jego zdaniem - obecną sytuację akcjonariuszy, co zostało zaprotokołowane podczas głosowania nad zmianą statusu spółki.

Zarząd Emperii nie zgadza się natomiast z opinią Eurocashu, więc podjął decyzję o zaskarżeniu orzeczenia sądu. Przypomina, że Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Emperia Holding 20 grudnia 2017 r. zdecydowaną większością przegłosowało uchwałę dotyczącą zmiany statutu spółki. Przyjęcie uchwały poparli akcjonariusze reprezentujący 97,7 proc. głosów uczestniczących w walnym. Spełniony został w ten sposób jeden z warunków wezwania do sprzedaży 100 proc. akcji Emperii Holding ogłoszonego przez litewską Maxima Grupe, które zostały określone w umowie inwestycyjnej zawartej 23 listopada br. Na NWZA reprezentowane było blisko 74 proc. kapitału zakładowego Spółki.

Na podstawie umowy inwestycyjnej litewski inwestor ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji Emperii po cenie 100 zł za akcję. Wezwanie obejmuje 12.342.027 akcji Emperia Holding stanowiących 100 proc. kapitału zakładowego spółki. Cena oferowana w wezwaniu stanowi odpowiednio, 9,4 proc. i 14,4 proc. premii powyżej średniej ceny rynkowej z okresu odpowiednio 3 i 6 miesięcy poprzedzających ogłoszenie wezwania. Przyjmowanie zapisów rozpoczęło się 14 grudnia br. i będą one prowadzone do 21 lutego 2018 r. Przewidywany dzień transakcji na GPW to 26 lutego 2018 r., a rozliczenie transakcji przed KDPW powinno nastąpić 27 lutego 2018 r.

Pozostałe warunki ogłoszonego wezwania obejmują, m.in. uzyskanie zgody na koncentrację ze strony UOKiK oraz osiągnięcie progu minimalnej liczby akcji objętych zapisami w wezwaniu uprawniających do 66 proc. ogólnej liczby głosów w spółce.

Przedstawiciele zarządu Emperii zapewniają, że decyzja warszawskiego sądu zabezpieczająca roszczenie Eurocashu w żaden sposób nie wpłynie na wezwanie ogłoszone przez Maxima Grupe. Udziały Eurocashu w Emperii oficjalnie nie są znane.

Grupa Kapitałowa Emperia powstała w 1990 r. Prowadzi działalność w segmencie handlu detalicznego, wspieraną przez część nieruchomościową oraz IT. Grupa Kapitałowa Emperia zatrudnia ponad 8 tys. pracowników. Koordynatorem Grupy jest Emperia Holding SA, od 15 lat spółka publiczna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Segment detaliczny Emperii tworzy spółka Stokrotka, która obejmuje swym zasięgiem teren całego kraju. Pierwszy supermarket Stokrotka powstał w Łęcznej koło Lublina w 1996 r. Obecnie sieć obejmuje ponad 400 sklepów w formacie supermarketu typu proximity zlokalizowanych na osiedlach, w minicentrach i galeriach handlowych. Typowe placówki handlowe mają od 200 mkw. do 1 tys. mkw powierzchni sprzedaży i oferują od 4 do 10 tys. pozycji asortymentowych, w tym artykuły spożywcze, kosmetyki, chemię i alkohol oraz produkty świeże: pieczywo, wędliny, owoce i warzywa.

Katarzyna Pierzchała 2456 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }