Sejm zdecydował: wchodzi zakaz handlu w niedziele

Ustawę czeka już tylko biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Od 1 marca br. handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany. Sejm przyjął w nocy ze środy na czwartek wszystkie poprawki Senatu do ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Sejm zaakceptował wszystkie poprawki Senatu do ustawy ograniczającej handel w niedziele. Oznacza to, że od 1 marca handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany – początkowo do dwóch niedziel w 2018 r., a następnie do jednej niedzieli w 2019 r. Od 2020 r. będzie obowiązywał już zakaz handlu w niedziele, oczywiście z kilkoma wyjątkami.

W Senacie doprecyzowano bowiem kwestie sprzedaży w kwiaciarniach, piekarniach, cukierniach oraz lodziarniach. Handel w kwiaciarniach będzie więc dozwolony w niedziele, ale tylko wówczas, gdy przeważająca działalność będzie polegać na handlu kwiatami i analogicznie w piekarniach, cukierniach oraz lodziarniach – tam przeważająca działalność ma polegać na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi.

Sejm poparł również senacką poprawkę wyłączającą spod zakazu handlu w niedziele sprzedaż ryb zarówno „z burty”, jak i z punktów pierwszej sprzedaży. Początkowo komisje proponowały wyłączenie spod zakazu jedynie punktów pierwszej sprzedaży ryb, jednak podczas dyskusji na posiedzeniu komisji senatorowie przyznali, że nie we wszystkich portach znajdują się takie punkty i rybacy prowadzą sprzedaż „z burty”.

W myśl zaakceptowanych poprawek zakaz handlu nie będzie obowiązywać w jednostkach wojskowych, a nie, tak jak wcześniej uchwalił Sejm – w garnizonach. Zdaniem senatorów pojęcie garnizon było zbyt obszerne, bo mogło się odnosić do miast czy miasteczek.

Przyjęte przez Sejm poprawki Senatu doprecyzowują także przepisy tak, by spod zakazu nie zostały wyłączone placówki działające na zasadzie franczyzy – właściciel będzie mógł otworzyć sklep w niedziele tylko wtedy, gdy sprzedaż będzie prowadził „we własnym imieniu i na własny rachunek”.

Przypomnijmy, Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele 24 listopada. Zgodnie z jej zapisami od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 r. będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 r. wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo – ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Ponadto – jak zapisano w ustawie – w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14. W uchwalonej przez Sejm ustawie przewidziano katalog włączeń obejmujący placówki, w których będzie można prowadzić handel w niedziele. W niedziele będzie dozwolony handel m.in. w: w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, placówkach pocztowych.

Zgodnie z uchwalonymi przez Sejm regulacjami w niedziele zakupy będą możliwe m.in. w placówkach handlowych na dworcach, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej.
Zakaz handlu w niedziele nie będzie także obowiązywał na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w placówkach prowadzących skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele ustawa przewiduje karę grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł.
Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią 2016 r. jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ „Solidarność”. Teraz, po przyjęciu przez parlament, ustawa trafi na biurko prezydenta. Andrzej Duda będzie miała 21 dni na decyzję, czy podpisze ustawę. Jeśli tak, to zakaz handlu w niedziele wejdzie w życie już 1 marca br.

Więcej o trudach uchwalania zakazu handlu w niedziele jest tutaj:

https://handelextra.pl/artykuly/207083,sejm-ponownie-bedzie-dzis-dyskutowal-o-niedzielach

 https://handelextra.pl/artykuly/207037,szykuja-sie-kolejne-ograniczenia-w-handlu

 https://handelextra.pl/artykuly/206338,handel-w-niedziele-sklepy-zabka-jednak-zamkniete

 https://handelextra.pl/artykuly/206965,juz-we-wtorek-niedziele-wracaja-do-sejmu

 

 

Katarzyna Pierzchała 2244 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }