Sejm ponownie będzie dziś dyskutował o niedzielach

Zapowiada się gorąca środa dla handlu. Dziś w Sejmie odbędzie się ogólnoplenarna debata na temat zakazu handlu w niedziele z udziałem posłów wszystkich klubów. Być może będzie także głosowanie.

Kilkanaście minut i po sprawie. 9 stycznia po południu sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła wszystkie poprawki w ustawie ograniczającej handel w niedziele, niektóre nawet jednomyślnie. Posłowie zaakceptowali również Janusza Śniadka (PiS) jako posła sprawozdawcy podczas środowej debaty na forum Sejmu.

W środowym porządku obrad Sejmu zaplanowano bowiem – obok dyskusji nad sprawozdaniem Komisji - trzyminutowe oświadczenia parlamentarzystów w imieniu klubów i kół. Zapowiada się gorąca debata.

Nie jest wykluczone, że podczas obecnego posiedzenia Sejmu ustawa zostanie uchwalona. Parlamentarzyści będą się śpieszyć, bowiem w ustawie jest zapis, że zacznie ona obowiązywać już od 1 marca br.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele powróciła do Sejmu po poprawkach senatorów, którzy w połowie grudnia 2017 r. zaproponowali szereg dość kluczowych zmian do procedowanej ustawy, co oznacza, że musi ona zostać ponownie przegłosowana przez Sejm. Najpierw jednak opinię o wprowadzonych zmianach i rekomendację, jak głosować, musiała wydać sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny – stąd jej dzisiejsze posiedzenie i zaaprobowanie zmian.

Przypomnijmy, w wyniku intensywnych prac dwóch połączonych senackich komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (szczegóły są tutaj http://handelextra.pl/artykuly/206486,znow-zmiany-w-ustawie-o-zakazie-handlu-w-niedziele), ustawa zyskała doprecyzowanie m.in. kwestii handlu w niedziele w kwiaciarniach, piekarniach, cukierniach oraz lokalach gastronomicznych. Oznacza to, że handel w kwiaciarniach będzie w niedziele dozwolony, ale tylko wówczas, gdy przeważająca działalność polega na handlu kwiatami.

Analogicznie w piekarniach, cukierniach oraz lodziarniach – tu też przeważająca działalność ma polegać na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi. Senat zaproponował też wyłączenie spod zakazu tych placówek handlowych, w których przeważa działalność gastronomiczna.

Jedna z poprawek doprecyzowuje ustawę tak, aby spod zakazu nie zostały wyjęte sklepy działające na zasadzie franczyzy. Parlamentarzyści rekomendują dodanie zapisu mówiącego o tym, że właściciel będzie mógł otworzyć placówkę w niedziele tylko wtedy, gdy będzie prowadził sprzedaż „we własnym imieniu i na własny rachunek”.

Senatorowie poparli również wyłączenie spod zakazu handlu w niedziele sprzedaży ryb zarówno „z burty”, jak i z punktów pierwszej sprzedaży. Początkowo komisje proponowały wyłączenie spod zakazu jedynie punktów pierwszej sprzedaży ryb, jednak podczas dyskusji na posiedzeniu komisji senatorowie przyznali, że nie we wszystkich portach znajdują się takie punkty i rybacy prowadzą sprzedaż „z burty”.

Senatorowie byli także zdania, że zakaz handlu nie powinien obowiązywać w jednostkach wojskowych, a nie tak jak uchwalił Sejm - w garnizonach. Zdaniem senatorów pojęcie garnizon jest zbyt obszerne, bo może oznaczać też miasta czy miasteczka, dlatego rekomendują zawężenie tego przepisu.

Więcej o trudach uchwalania zakazu handlu w niedziele jest tutaj:

https://handelextra.pl/artykuly/207037,szykuja-sie-kolejne-ograniczenia-w-handlu

https://handelextra.pl/artykuly/206338,handel-w-niedziele-sklepy-zabka-jednak-zamkniete

https://handelextra.pl/artykuly/206965,juz-we-wtorek-niedziele-wracaja-do-sejmu

Katarzyna Pierzchała 2456 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }