Colian kupuje irlandzkiego producenta czekolady

Grupa Colian podpisała umowę nabycia 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym irlandzkiej spółki słodyczowej Lily O’Brien’s Holding Limited (LOBH).

Dokonanie płatności oraz przeniesienie własności udziałów nastąpi 3 stycznia 2018 r. 

Sprzedającym udziały jest Carlyle Cardinal Ireland Fund (CCIF), spółka joint venture pomiędzy The Carlyle Group (NASDAQ: CG) i Cardinal Capital Group, oraz grupa udziałowców mniejszościowych LOBH.

Cena transakcyjna wyniesie ok. 33,8 mln euro, przy czym może ona ulec zmianie wskutek przeliczenia wartości skonsolidowanego kapitału obrotowego i długu netto kupowanej spółki według stanu na dzień 31.12.2017 r. Zgodnie z umową, nabywca udzieli także LOBH pożyczki na okres 5 lat w wysokości ok. 0,7 mln euro oraz 4,7 mln GPB, celem spłaty istniejącego długu. Transakcja zostanie w całości sfinansowana ze środków własnych Grupy Colian.

Lily O’Brien’s Holding Limited jest producentem czekoladowych wyrobów premium i deserów, głównie pod brandem Lily O’Brien’s (powstała w 1992 r. marka Lily O’Brien’s na rynkach Irlandii i Wielkiej Brytanii jest marką numer 3 w swojej kategorii). Spółka oferuje jednak swoje wyroby także w USA i Australii.

Akwizycja brandu to, jak tłumaczy Colian, kolejny krok na drodze do realizacji strategii ekspansji na rynki zagraniczne, którą firma zapoczątkowała już w 2016 r. przejęciem brytyjskiej spółki Elizabeth Shaw Limited. Transakcja ma też pozwolić na wzmocnienie potencjału Grupy Colian w działalności eksportowej.

To nie wszystko. - Mamy ambitne plany wzrostowe i chcemy, aby Lily O’Brien’s stała się wiodącą, globalną marką premium Grupy Colian. Zakładamy kontynuację współpracy z założycielem firmy, Mary Ann O’Brien, oraz z obecnym zarządem spółki, w ramach jej bieżącego profilu działalności, którego nie zamierzamy zmieniać. Szczegóły strategicznych działań zostaną doprecyzowane w biznes planie, który zostanie przygotowany w ciągu kilku miesięcy po przejęciu. O dalszych krokach, związanych z akwizycją Lily O’Brien’s Holding Limited będziemy informować na bieżąco – mówi Jan Kolański, prezes zarządu Colian Holding.

Colian Holding to polska grupa kapitałowa, specjalizująca się w produkcji, dystrybucji i sprzedaży głównie słodyczy oraz napojów. Skupia takie marki jak: Goplana, Solidarność, Jutrzenka, Grześki, Familijne, Śliwka Nałęczowska, Jeżyki, Akuku!, Mella, Elizabeth Shaw, Famous Names (słodycze); napoje Hellena; przyprawy Appetita i bakalie Siesta. Grupa zatrudnia prawie 2000 osób. Siedziba spółki mieści się w Opatówku k. Kalisza, zakłady firmy są w Bydgoszczy, Lublinie, Opatówku, Kaliszu i Wykrotach. 

 

 

Ilona Mrozowska 2966 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }