Półmetek największej inwestycji w historii SM Mlekpol

Koszt budowy fabryki proszków mlecznych wynosi ok. 400 mln zł. Otwarcie planowane jest na 2019 r.

Zakład Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich powstaje w sąsiedztwie Zakładu Produkcji Mleczarskiej SM Mlekpol w Mrągowie, gdzie produkowane są m.in Maślanka Mrągowska i napoje fermentowane Milko.

Proszkownia Mlekpolu to trzy zespoły budynków połączonych ze sobą:

  • budynek do suszenia wyrobów mleczarskich o maksymalnej wysokości 43,5 m i powierzchni zabudowy około 3100 mkw.,

  • budynek przyjęcia surowca i procesów obróbki wstępnej surowca o maksymalnej wysokości do 10,5 m i powierzchni zabudowy około 3500 mkw.,

  • budynek magazynowy o maksymalnej wysokości do 14,5 m i powierzchni zabudowy około 12000 mkw.

- Zachowujemy dynamikę prac. Zgodnie z harmonogramem, w październiku 2017 r. rozpoczęliśmy montaż urządzeń technologicznych dla dwóch linii suszarniczych. Na początku 2018 r. zostaną ukończone prace budowlane pomieszczeń przeznaczonych dla trzeciej linii suszarniczej. W I kwartale roku planujemy jej montaż oraz złożenie instalacji technologicznej do odbioru, wstępnej obróbki i frakcjonowania surowca – informuje Jerzy Michałek, zastępca dyrektora ds. produkcji i techniki ZPM Mrągowo SM Mlekpol.

Planowana wydajność zakładu będzie wynosiła 3 mln litrów mleka i serwatki na dobę. W proszkowni produkowane będą m.in. białka serwatkowe o dużej czystości i produkty z linii baby food. Zatrudnienie znajdzie - szacunkowo - 160 osób.

Wykonawcą części budowlanej inwestycji jest firma Budimex. Technologie zapewni GEA Polska. Planowane uruchomienie Zakładu Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich w Mrągowie – 2019 r.

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie to największy producent mleka i produktów mlecznych w Polsce. Jako pierwszy podmiot skupowy w Polsce SM Mlekpol przekroczyła granicę 1,5 mld litrów skupionego mleka. To prawie 5 milionów litrów mleka dziennie od prawie 10 000 producentów.

Produkty Mlekpolu powstają w 12 zakładach produkcyjnych w : Grajewie, Zambrowie, Mrągowie, Kolnie, Sejnach, Bydgoszczy, Sokółce, Dąbrowie Białostockiej, Radomiu, Zwoleniu, Gorzowie Wielkopolskim i Suwałkach. Firma jest producentem m.in. marki Łaciate.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2016 r. swoją proszkownię serwatki w Lidzbarku Welskim, kosztem 250 mln zł, otworzyła Grupa Polmlek.

 

 

 

 

Ilona Mrozowska 2627 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }