Makro poleca różne formy karpia

Żywy, patroszony, tusze, filety ze skórą lub nacinane oraz steki - sieć hurtowni Makro poleca na święta szeroki wybór karpia w różnych formach. Przy okazji informuje o walorach zdrowotnych tego mięsa.

Jednym z dostawców karpia dla sieci hurtowni Makro Polska jest Polski Karp – Organizacja Producentów zrzeszająca gospodarstwa rybackie z całej Polski, które hodują karpia w tradycyjny sposób. Gospodarstwa te kładą duży nacisk na dobrostan karpia i zapewniają rybom odpowiednie warunki bytowania.

Karpie rosną w warunkach naturalnych oraz są dokarmiane jedynie w ostatnim roku życia zbożem. Wszystkie zrzeszone gospodarstwa mają także profesjonalny transport z optymalnym natlenieniem wody. Jak zapewniają w Makro ryby pochodzące od producentów zrzeszonych w organizacji Polski Karp nie mają zapachu i smaku „mułu”.

Makro współpracuje także z lokalnymi dostawcami karpia, m.in. gospodarstwem Lasochów w Oksie pod Kielcami, które zostało włączone do unijnej sieci Dziedzictwa Kulinarnego Świętokrzyskiego.

Karp na polskich stołach zagościł już w XIII w. Jest popularny w polskiej kuchni i ma status ryby królewskiej, choć w innych krajach jest uznawany nawet za szkodnika. Na smak karpia wpływ ma jego wiek oraz wielkość – młody karp ważący od 1,2 do 1,4 kg będzie miał delikatne mięso, idealne na dzwonka, natomiast mięso karpia dużego o wadze od 2 do 2,5 kg będzie twardsze i mniej soczyste, idealne do filetowania.

Mięso karpia nie tylko cechuje się wyjątkowym smakiem, ale jest także źródłem wartości odżywczych, które korzystnie wpływają na zdrowie – wapnia, fosforu, potasu czy sodu. Regularne spożywanie karpia wpływa korzystnie na pamięć, pracę serca oraz układ odpornościowy organizmu. Walory smakowe i zdrowotne karpia oraz jego wszechstronność pozwalają na tworzenie dań zarówno tradycyjnych, jak i nietypowych.

Katarzyna Pierzchała 2244 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }