Oto jak żyją bogaci Polacy

Pracują nie więcej niż 10 godzin dziennie. Do swojego statutu doszli ciężką pracą. Wolny czas spędzają z rodziną, nie oglądają telewizji, korzystają z pomocy domowej.

Firma doradcza KPMG przeprowadziła unikalne badanie na próbie prawie 100 Polaków, których miesięczne dochody brutto wynoszą minimum 20 tys. zł.

Większość ankietowanych tu osób uważa, że do ich zawodowych i finansowych sukcesów przyczyniła się ciężka praca i odpowiednie cechy charakteru – inteligencja oraz samodyscyplina. Dla 81 proc. wysokie zarobki są powiązane z koniecznością podejmowania ryzyka. Z kolei 60 proc. bogatych Polaków uznaje, że pieniędzmi należy się dzielić z innymi, pod warunkiem, że sami będą mogli decydować o beneficjentach pomocy. Najczęściej pracują średnio 10 godzin dziennie. Zaledwie co 10 ankietowany przez KPMG bogaty Polak przyznał, że pracuje więcej niż 12 godzin dziennie.

Ponad połowa ankietowanych spędza codziennie ze swoją rodziną 2-3 godziny, a 23 proc. respondentów więcej niż 3. Respondenci badania wskazali, że najwięcej czasu poświęcają pracy i rodzinie. Prawie połowa badanych bogatych Polaków przyznała, że w ogóle nie ogląda telewizji, filmów i seriali.

Osoby bogate pragmatycznie podchodzą do wydawania pieniędzy. Większość regularnie korzysta z usług pomocy domowej (65 proc.). Co czwarty posiada własnego trenera personalnego, a co piąty regularnie korzysta z usług ogrodnika. Więcej niż połowa bogatych Polaków spędza za granicą od 3 do 5 tygodni w roku.

Preferowaną formą lokowania kapitału jest inwestowanie w rynek nieruchomości. 76 proc. ma drugie mieszkanie lub dom. Bogaci inwestują również w produkty banków lub funduszy inwestycyjnych.

Jak wynika z ósmej edycji badania KPMG na temat rynku dóbr luksusowych, łączne dochody brutto dobrze zarabiających Polaków, czyli osób uzyskujących miesięczny dochód powyżej 7,1 tys. zł brutto, wyniosą w 2017 r. 249 mld zł, a jest ich łącznie 1,1 mln osób. Rośnie również liczba polskich HNWI [z ang. high net worth individuals], czyli osób których majątek netto wart jest więcej niż 1 mln dolarów. W 2017 r. jest ich już 57 tys. takich Polaków, z czego 203 osoby są w posiadaniu majątku większego niż 100 mln dol. 

Najwięcej bogatych Polaków mieszka na Mazowszu. Drugie miejsce ex aequo zajmują województwa wielkopolskie oraz małopolskie.

Według szacunków KPMG wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce po raz kolejny wzrośnie i wyniesie 21 mld zł w 2017 r. Prognozy KPMG wskazują, że do 2021 r. rynek dóbr luksusowych w Polsce może osiągnąć wartość ponad 31 mld zł. Będzie to stanowiło prawie 48 proc. wzrost w porównaniu do 2017 r.

Z analizy wynika także, że jedynie rynek osobistych dóbr luksusowych, obejmujący: ubrania, akcesoria, biżuterię i zegarki, zachowuje znaczną odporność na zawirowania w gospodarce. - W okresie hossy historycznie rósł on szybciej, natomiast w czasie bessy utrzymywał swoją wartość. Należy się zastanowić, jak wieszczony przez analityków kolejny kryzys wpłynie na wyceny spółek z sektora dóbr luksusowych. Niektóre wskaźniki dla tych spółek są wyższe niż przed kryzysem z roku 2008. Czy to oznacza, ze rynek dóbr luksusowych jest także przegrzany i można spodziewać się głębszej korekty? Czas pokaże – komentuje Tomasz Wiśniewski, partner w KPMG w Polsce.

 

 

 

Ilona Mrozowska 2279 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }