Metro zwalnia za aferę

Jest pierwsza "ofiara" afery insiderskiej w Metro. Grupa handlowa odsunęła od obowiązków eksperta rynku kapitałowego, który miał zdradzić informację o planowanym podziale firmy.

Jak pisze Lebenzmittel Zeitung, afera związana z ewentualnymi manipulacjami kursem akcji i wykorzystaniem informacji poufnych w ówczesnej Grupie Metro, zatacza coraz szersze kręgi.

Metro AG wyciągnęło już pierwsze konsekwencje personalne i zwolniło eksperta rynku kapitałowego, który miał przekazać swojemu ojcu informacje o planowanym podziale Grupy Metro na dwie firmy: spożywczą Metro AG i elektroniczną Ceconomy. Ten zaś dokonał zakupu akcji grupy zanim rynek kapitałowy poznał te plany; po ich ujawnieniu akcje koncernu poszły w górę. Metro potwierdziło, że jeden z pracowników nienależących do kadry zarządzającej został zwolniony z obowiązków, ale do czasu potwierdzenia zarzutów ma otrzymywać pełne wynagrodzenie.

Postępowanie w sprawie ewentualnego wykorzystania informacji poufnych prowadzi prokuratura w Düsseldorfie. Przesłuchani zostali m.in. przewodniczący rady nadzorczej Jürgen Steinemann i członek zarządu Metro AG, Pieter Boone, którzy także dokonali zakupu akcji grupy zanim upubliczniono zamiar jej podziału. Prokuratura sprawdza także, czy dawny zarząd Grupy Metro nie opublikował tej informacji zbyt późno i czy nie doszło do manipulacji rynkiem. Metro i Ceconomy odrzucają wszystkie zarzuty.

O podziale Grupy Metro pisaliśmy m.in. tutaj:

http://handelextra.pl/artykuly/200991,metro-w-polsce-wlasciciel-m-in-hurtowni-makro-definitywnie-sie-dzieli

Magdalena Weiss 1071 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }