Wiele małych firm niegotowych na JPK

Od 1 stycznia 2018 r. 1,6 mln mikrofirm jest zobowiązanych do comiesięcznego przekazywania rejestrów VAT w formacie tzw. jednolitego pliku kontrolnego (JPK).

Obowiązek dotyczył ok.1,6 mln mikrofirm w Polsce, lecz ponad połowa z nich - uważają eksperci - nie jest gotowa na taką zmianę.

JPK_VAT może być przesłany do ministerstwa wyłącznie drogą elektroniczną, w formacie xml. Jest to kolejny przykład postępującej digitalizacji księgowości i administracji publicznej, co ułatwia prowadzenie księgowości oraz komunikowanie się podatników z organami podatkowymi. Jednocześnie jednak stwarza wyzwania w postaci cyfrowego wykluczenia firm przywiązanych do prowadzenia księgowości w formie tradycyjnej.

Spośród ponad 23 tys. klientów Tax Care, największego w Polsce biura rachunkowo-księgowego działającego online, zaledwie 40 proc. wystawia faktury poprzez system księgowości online. Reszta nadal woli wystawiać faktury ręcznie, korzystając z edytorów tekstu typu Word lub Excel oraz z oprogramowania do wystawiania faktur offline. Wymóg comiesięcznego składania JPK zmusza mikrofirmy do zmian, które wiążą się ze stresującym, a czasami też kosztownym dostosowaniem.

Tax Care wychodzi im na przeciw. - Wiele mikrofirm nie ma systemów księgowych przystosowanych do obsługi JPK od stycznia 2018 r. Pomagamy im uniknąć cyfrowego wykluczenia i dać więcej czasu na dostosowanie – mówi Magdalena Flis, ekspert Tax Care. - W ramach podstawowej usługi abonamentowej problem może zostać delegowany na nas. W takich przypadkach JPK będzie przygotowywany na podstawie fizycznych dokumentów dostarczanych do naszej firmy za pomocą kuriera lub tradycyjnej poczty – wyjaśnia.

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży przedsiębiorcy, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Pozwala skrócić czas wymiany informacji między firmami a fiskusem. JPK_VAT zawiera dane identyfikujące podatnika i właściwy urząd skarbowy (np. NIP, REGON, kod urzędu skarbowego) oraz dane, które dotyczą dokumentów sprzedażowych i zakupowych. JPK_VAT odzwierciedla zawartość ewidencji zakupu i sprzedaży.

Dodatkowo, od 1 lipca 2018 r. mali, średni i mikroprzedsiębiorcy będą zobowiązani na żądanie organów podatkowych (podczas kontroli podatkowych, czynności sprawdzających) do przekazania innych danych w postaci plików JPK.

W formacie xml przedsiębiorcy będą musieli prowadzić również:

• faktury VAT – JPK_FA,

• podatkową księgę przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR,

• ewidencję przychodów – JPK_EWP,

• księgi rachunkowe – JPK_KR,

• wyciągi bankowe – JPK_WB,

• dane magazynowe – JPK_MAG.

Zdjęcie: Photogenica

 

Katarzyna Pierzchała 2310 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }