W 2018 r. ceny żywności nie rozpędzą inflacji

Według Romana Przasnyskiego, głównego analityka Gerda Broker w 2018 r. żywność będzie drożała słabiej niż w tym roku. Jednak mleko, jaja i masło wciąż będą drożeć.

W 2017 r. ceny żywności są - obok paliw - jednym z motorów inflacji. Od stycznia do października artykuły spożywcze podrożały średnio o 4,2 proc., podczas gdy przeciętna inflacja wyniosła 1,9 proc.

Zdaniem głównego analityka Gerda Broker, powołującego się na szacunki Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w połowie 2018 roku tempo wzrostu cen żywności osłabnie do 2,5-3,0 proc. wobec grudnia 2017 roku, średnia w pierwszym półroczu także nie przekroczy 3,0 proc. W pierwszych dziesięciu miesiącach roku 2017 żywność drożała rok do roku o od 3,0 proc. (w kwietniu) do 5,8 proc. (w październiku).

- Według ocen Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na koniec pierwszego kwartału 2018 r. ceny skupu mleka mogą być wyższe niż obecnie nawet o 10 proc. a masła o 17-26 proc. - pisze główny analityk Gerda Broker. - Powodem drożyzny ma być wciąż zwiększony popyt na masło na świecie. Nic nie wskazuje także na to, by spadły ceny jaj. Wyliczany przez BGŻ BNP Paribas indeks cen jaj był pod koniec listopada o 45 proc. wyższy niż przed rokiem, a analitycy tej instytucji spodziewają się utrzymania tej tendencji w pierwszych miesiącach przyszłego roku, także głównie wskutek dużego popytu z zagranicy - dodaje.

Niższe mogą natomiast być ceny cukru, zarówno ze względu na sytuację na rynku światowym, jak i zniesienie od października 2017 roku limitów produkcji w Unii Europejskiej. Na światowych giełdach notowania cukru od początku roku poszły w dół o około jedną czwartą. IERiGŻ spodziewa się także spadku cen mięsa drobiowego w przyszłym roku.

Zdjęcie: Photogenica

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.