Olej rzepakowy bez VAT

Funkcjonariusze z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie ujęli oszustów podatkowych, którzy zajmowali się nielegalnym obrotem olejem rzepakowym.

Czynności dochodzeniowo - śledcze i kontrolne prowadzone były na terenie czterech województw przez 40 funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Dokonano przeszukań 10 miejsc (lokali mieszkalnych oraz siedzib spółek), należących do uczestników nielegalnego obrotu olejem rzepakowym.

W oszukańczy proceder zaangażowanych było kilkanaście podmiotów polskich oraz zagranicznych z krajów UE, w tym podmioty pełniące rolę tzw. znikającego podatnika. Znikający podatnik wprowadzał do obrotu olej rzepakowy, nie płacąc należnego podatku VAT. Dzięki temu, podmioty biorące udział w procederze, mogły oferować olej po cenach niższych niż firmy działające zgodnie z prawem.

Tylko w pierwszym półroczu 2017 r. działalność podmiotów uczestniczących w karuzeli VAT, spowodowała straty budżetu państwa w wysokości 40 mln zł.

- Zgromadzone informacje na temat całego zjawiska, umożliwiły ustalenie łańcucha powiązanych osobowo podmiotów polskich i zagranicznych, które wykorzystując konstrukcję podatku VAT doprowadziły do wielomilionowych uszczupleń dochodów skarbu państwa" – mówi Naczelnik Mazowieckiego UCS Marcin Kopczyk.

Ilona Mrozowska 2270 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }