Zakaz handlu w niedziele już w senackich komisjach

Dziś, czyli w środę 29 listopada, w Senacie odbywa się debata o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. POHiD chce zmian w ustawie, którą już uchwali Sejm.

Przypomnijmy. Ustawę dotyczącą ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy, Sejm uchwalił 24 listopada 2017 r.

Sejm zdecydował, że od 1 marca 2018 r. handel będzie dozwolony tylko w dwie niedziele w miesiącu, w 2019 r. w jedną, a od 2020 r. zakaz handlu obejmie wszystkie niedziele. Zgody Senatu i - później - prezydenta Dudy wydają się więc formalnością.

I tak w 2018 r. sklepy otwarte będą w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Handel będzie dozwolony również w jedną niedzielę przed Wielkanocą i dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. W 2019 r. sklepy będą otwarte w ostatnią niedzielę każdego miesiąca i niedziele przedświąteczne. Począwszy od 2020 r., handel będzie możliwy już tylko w siedem niedziel w roku: trzy przedświąteczne oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, czyli podczas sezonowych wyprzedaży.

Ustawa zakłada 26 wyjątków od wprowadzonych ograniczeń. Otwarte we wszystkie niedziele będą mogły być m.in. piekarnie, cukiernie, stacje benzynowe o sali sprzedaży nieprzekraczającej 80 mkw. czy sklepy na dworcach i lotniskach. Najnowsze wyłączenia obejmują również: lodziarnie, rolno-spożywcze rynki hurtowe, placówki handlowe prowadzone przez podmioty nabywające towary na terenie tychże rynków hurtowych, a także placówki handlowe, w których prowadzony jest wyłącznie skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.

Handlować we wszystkie niedziele będą mogły także małe osiedlowe sklepy, pod warunkiem że za ladą stanie ich właściciel. To rozwiązanie podobne do tego, które obecnie funkcjonuje w święta wolne od pracy, ale z jedną bardzo ważną zmianą. Obecnie w święta pracodawcy obchodzą przepisy i zatrudniają pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych. Zapisy ustawy o wolnych niedzielach eliminują taką możliwość.

Swoje uwagi do ustawy przygotował POHiD oraz Polska Izba Paliw Płynnych.

POHiD uważa, że wejście w życie projektu ustawy odbije się negatywnie na handlu detalicznym i wszystkich branżach z nim powiązanych, tj. rolnikach i producentach żywności, transporcie i logistyce, usługach oraz ochronie. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji proponuje więc Senatowi, aby ten usunął z definicji wykonywania czynności związanych z handlem niejednoznacznych pojęć "magazynowania" i "inwentaryzacji". POHiD argumentuje, że nie wiadomo, czy projektodawcy chodzi o inwentaryzację w rozumieniu przepisów rachunkowości, innych przepisów czy też termin ten należy interpretować "samoistnie".

POHiD domaga się również, aby wydłużyć możliwość pracy placówek handlowych do godz. 16.00 w dniu 24 grudnia i sobotę poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. - Obecna propozycja zamknięcia placówek handlowych do godz. 14.00 prowadzi do dyskryminacji poszczególnych formatów placówek i stawia pod znakiem zapytania ekonomiczny sens uruchomiania największych placówek w tych dniach. Zakaz handlu po godz. 14.00 prowadzi do sytuacji, w której większe placówki będą efektywnie pracować tylko do południa, proces ich zamykania trwa bowiem ok. dwóch godzin - uzasadnia POHiD.

Więcej szczegółów tutaj:

http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k9/dokumenty/druki/650/668.pdf

 

 

Ilona Mrozowska 2270 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }