Przełomowa transakcja na rynku nieruchomości komercyjnych

EPP ogłasza przejęcie portfolio centrów handlowych o wartości 692 mln euro.

Spółka EPP (Echo Polska Properties) ogłosiła przejęcie 12 centrów i parków handlowych (portfolio M1) od konsorcjum, w którym 25 proc. udziałów ma Redefine Properties. Wartość transakcji to 692 mln euro. Przejęcie zostało podzielone na trzy transze i nastąpi w ciągu najbliższych trzech lat.

Obiekty będące przedmiotem transakcji stanowią część większego portfela, na który składa się 28 nieruchomości pozyskanych w ostatnim czasie przez konsorcjum. Po finalizacji przejęcia w połowie 2020 r. w portfolio EPP znajdować się będzie co najmniej 27 centrów handlowych o łącznej powierzchni najmu wynoszącej prawie 1 mln mkw.

Na portfolio M1 składa się w sumie 12 dużych obiektów o łącznej powierzchni najmu wynoszącej 446 500 mkw. zlokalizowanej w 620 sklepach.

Po sfinalizowaniu transakcji spółka EPP stanie się właścicielem: ośmiu regionalnych centrów handlowych M1 o powierzchni najmu od 30 000 mkw. do 55 000 mkw. oraz czterech parków handlowych o powierzchni najmu od 20 000 mkw. do 35 000 mkw.

Centra pozyskane przez EPP są jednopiętrowe, w pełni wynajęte, a ich ofertę uzupełniają sklepy spożywcze.
Wśród najemców są m.in. hipermarkety Auchan, a także liczne krajowe i międzynarodowe marki, takie jak np. Media Markt, TK Maxx, H&M i C&A. Całe portfolio objęte jest umową typu master lease zawartą z Metro AG, która wygasa w kwietniu 2024 r.

Ze względu na swoją wielkość transakcja została podzielona na trzy transze. Pierwsza zostanie sfinalizowana w styczniu 2018 r. i obejmie cztery obiekty o łącznej wartości 358,7 mln euro, w tym: M1 Czeladź, M1 Kraków, M1 Łódź oraz M1 Zabrze; druga sfinalizowana w czerwcu 2019 r. obejmie sześć obiektów o łącznej wartości 222,5 mln euro brutto, w tym: M1 Bytom, M1 Częstochowa, M1 Radom, Power Park Kielce, Power Park Olsztyn i Power Park Opole; ostatnia trzecia transza, której finalizacja nastąpi w czerwcu 2020 r. obejmie dwa obiekty o łącznej wartości 110,9 mln euro brutto. Będą to M1 Poznań i Power Park Tychy.

EPP (Echo Polska Properties) to holenderska spółka notowana na dwóch giełdach (JSE i LuxSE), działająca według formuły REIT i inwestująca w sektorze nieruchomości handlowych na terenie całej Polski. Portfel obiektów jest zdywersyfikowany i obecnie obejmuje 14 obiektów handlowych, sześć biurowych i dwie inwestycje o mieszanym przeznaczeniu (mixed use) w Warszawie w trakcie realizacji. Budynki znajdują się w 17 miastach Polski.

Joanna Hamdan 5971 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }