KRD przeciw ograniczeniom uboju rytualnego i zakazowi hodowli zwierząt futerkowych

Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza stoi na stanowisku, że wprowadzenie nowych przepisów w życie przyniesie polskiemu drobiarstwu oraz związanym z nim gałęziom rolnictwa dotkliwe straty.

- Poselski projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw przewiduje wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt, z wyjątkiem królika, hodowanych w celu pozyskiwania z nich futer. Przepis ten wpłynie negatywnie nie tylko bezpośrednio na branżę futerkową. W istotny sposób ucierpią także wszystkie związane z nią sektory rolnictwa, w tym szczególnie drobiarstwo - pisze w swojej opinii KRD - IG.

Izba podaje, że obecnie w Polsce działa ponad 1000 dużych ferm zwierząt futerkowych, a Polska jest po Danii drugim producentem w tym sektorze w Europie. Branża futerkowa zatrudnia 40 tys. pracowników, a 100 tys. osób pracuje w podmiotach z nią powiązanych. Zakłady drobiarskie są natomiast kluczowym dostawcą karm dla producentów futer - co roku na fermy hodowli zwierząt futerkowych trafia 700 tys. ton pozostałości po produkcji drobiarskiej, które w przypadku uchwalenia zakazu będą musiały być poddane utylizacji, co wpłynie na zyskowność branży.

- Łącznie z tego powodu wyniki polskiej branży drobiarskiej pogorszą się o 140 mln zł – informuje dyrektor generalny KRD-IG, Łukasz Dominiak.

Rada wypowiada się także krytycznie o pomyśle ograniczenia możliwości uboju rytualnego. - Dla hodowców oznacza to utratę najbardziej intratnych kontraktów oraz zmniejszenie i tak już balansującej na krawędzi opłacalności produkcji - podnosi KRD - IG.

Swój sprzeciw wobec proponowanych zmian wyraziły także zarządy Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych. O ewentualnych negatywnych skutkach ich wprowadzenia uprzedzał także producent mięsa i wyrobów z indyka Indykpol w swoim raporcie kwartalnym. O wynikach producenta pisaliśmy w Handlu Extra tutaj: http://handelextra.pl/artykuly/205990,indykpol-inwestuje-i-chce-zwiekszyc-eksport

Zdjęcie: Photogenica

Magdalena Weiss 1077 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }