15 lat Żabki w Gliwicach

Sklep Żabka przy ulicy Jana Pawła II znany jest niemal każdemu mieszkańcowi Gliwic. Placówka obchodzi właśnie jubileusz 15-lecia, a prowadzi ją od samego początku przedsiębiorcza franczyzobiorczyni - Lucyna Kowalik.

Otwarcie sklepu odbyło się jesienią 2002 r. To była pierwsza Żabka w Gliwicach. 15 lat temu mało kto wiedział, co to jest sieć handlowa, franczyza i czego można od niej oczekiwać.

- Klienci odwiedzali więc nasz sklep z ciekawości. Byli pod wrażeniem tego, że oferujemy tak szeroki asortyment w porównaniu z innymi sklepami w Gliwicach – wspomina Lucyna Kowalik, prowadząca Żabkę w Gliwicach.

Jej zdaniem przez lata wiele zmieniło się w asortymencie Żabki. Pojawił się m.in. pakiet usług, zmieniły się zasady prowadzenia sklepów Żabka (obecnie to system franczyzowy) oraz zwyczaje samych klientów, którzy coraz częściej robią zakupy w biegu, kupują gotowe przekąski czy ciepłe dania.

- Moją Żabkę z uwagi na dobrą lokalizację odwiedza wielu klientów, część z nich znam dobrze od 15 lat - mówi Kowalik.

Pani Lucyna, zanim zdecydowała się na otwarcie sklepu, prowadziła własną działalność gospodarczą, była również przedstawicielem farmaceutycznym. Później, po czasie spędzonym na bezrobociu, prowadzenie sklepu Żabka było dla niej szansą na powrót do aktywności zawodowej oraz rozwoju.

- Najprzyjemniejsze w mojej pracy jest to, że wstając rano mam plan działania. Tym bardziej, że od dwóch lat prowadzę jeszcze jeden sklep - wyjaśnia. - Mój dzień pracy to dbanie o zamówienia, dostawy, sprawy bankowe, sprawdzanie stanów magazynowych i sklepowych, nie stronię jednak od obsługi klientów, co daje możliwość codziennego kontaktu z ludźmi. Prowadzenie sklepu wymaga determinacji, ale jest naprawdę bardzo satysfakcjonujące – dodaje pani Lucyna.

Obecnie w samych Gliwicach funkcjonuje 60 sklepów Żabka. Placówki zlokalizowane są w takich miejscach, by mieszkańcy mogli codziennie dokonywać w nich wygodnych zakupów w drodze do pracy czy blisko domu. Dodatkowo w sklepach Żabka można skorzystać z usług jak opłacenie rachunków, wypłata gotówki czy doładowania telefonu.

Franczyza w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Franczyzobiorcy Żabki to samodzielni przedsiębiorcy działający pod znanym szyldem. Zdaniem operatora taki rodzaj pracy to szansa na zatrudnienie, zwłaszcza, jak w przypadku pani Lucyny, po czasie spędzonym na bezrobociu. Dla wielu osób prowadzących Żabki przyłączenie do sieci było szansą na stabilną i pełną wyzwań pracę po powrocie z zagranicy, po skończeniu 50. roku życia czy w momencie, kiedy obecna praca nie przynosiła satysfakcji lub możliwości rozwoju.

Firma Żabka Polska jest właścicielem największej w Polsce sieci sklepów typu convenience, prowadzonych pod marką Żabka i supermarketów Freshmarket. Łącznie ma ponad 4500 placówek.

Zdjęcie: Piotr Frey

Katarzyna Pierzchała 1693 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }