Wołowina na celowniku resortu

Resort rolnictwa przyjął Program rozbudowy głównych rynków mięsnych w Polsce na lata 2016-2020, w tym dla rynku wołowiny i w 2018 r. będzie go "uszczegóławiać".

O sytuacji bieżącej i perspektywach rozwoju sektora wołowiny rozmawiano w resorcie rolnictwa. Z przedstawicielami sektora spotkał się minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

W rozmowach uczestniczyli reprezentanci producentów i przetwórców mięsa wołowego. - Przyjęliśmy Program rozbudowy głównych rynków w Polsce na lata 2016-2020, w tym dla rynku wołowiny i w przyszłym roku będziemy go uszczegóławiać. Powstanie program operacyjny dla tego rynku – poinformował minister Krzysztof Jurgiel.

W ocenie szefa resortu najważniejsze jest podniesienie rentowności sektora, gdyż to ona wraz z bardzo dobrą jakością mięsa będzie decydować o możliwościach eksportowych.

- Resort rolnictwa oczekuje, że wspólnie zostaną wypracowane te działania, które są w gestii administracji rolnej. Dotyczy to promocji, genetyki i organizacji rynku wołowiny – podkreślił minister.

Sektor wołowiny w Polsce - według Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego - wciąż się rozwija i jest szansą dla krajowego rolnictwa, szczególnie w kontekście problemów producentów trzody w związku z ASF. Jednak nadal jego główną siłą napędową jest eksport. Aż 90 proc. krajowej produkcji wołowiny wysyłane jest za granicę. Głównym rynkiem zbytu dla polskiej wołowiny od lat są kraje UE, gdzie w 2016 r. trafiło ok. 87 proc. wolumenu eksportu mięsa wołowego nieprzetworzonego.

Ilona Mrozowska 2270 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }