Sejm przegłosował zakaz handlu w niedziele!

W piątek w Sejmie głosami PiS i Kukiz'15 przyjęto stopniowe wprowadzenie zakazu handlu w niedziele.

Od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 r. jedna, a od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu we wszystkie.

Ekspresowe głosowanie jest wynikiem przyjętych w czwartek po południu przez sejmową Komisję Polityki Społecznej i Rodziny ostatnich poprawek PiS, które ujrzały światło dzienne w środę. Są one kluczowe dla procedowanego projektu ustawy. Pierwsza i najważniejsza zmiana przesuwa wejście w życie ustawy na 1 marca 2018 r. Od tej daty w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia, w 2019 r. tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele z pewnymi odstępstwami.

Przyjęte poprawki doprecyzowują m.in. kwestię ograniczenia handlu na stacjach benzynowych i dworcach kolejowych. Projekt ustawy nie będzie podlegał notyfikacji w KE, bowiem jedna z poprawek wyłącza z tego zakazu sklepy internetowe.

Przewodnicząca komisji Beata Mazurek (PiS) w związku z wcześniejszymi obawami dotyczącymi projektu ustawy i jego notyfikacji w KE zaproponowała wystąpienie do ministra właściwego do spraw członkostwa Rzeczypospolitej w Unii Europejskiej o opinię w zakresie wniesionych poprawek. Nowoczesna, Kukiz'15 oraz Polskie Stronnictwo Ludowe także złożyły do projektu poprawki, jednak podczas posiedzenia komisji zostały one odrzucone.

O tym, kiedy odbędzie się ostateczne głosowanie nad wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele, posłowie dowiedzieli się wczoraj późnym wieczorem. Dziś regulacja stała się faktem. Za zakazem opowiedziało się 254 posłów, przeciw było 156, od głosu wstrzymało się 23. Teraz ustawę musi jeszcze przyjąć Senat, co nastąpi zapewne podczas najbliższego posiedzenia, czyli 5 lub 6 grudnia br. Następny krok - to podpis prezydenta RP.

Przypomnijmy, projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią 2016 r., jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność". Jego pierwotna wersja zakładała zakaz handlu w każdą niedziele w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami. Z czasem projekt ewoluował – aż do propozycji dwóch niedziel handlowych w miesiącu, na co nie zgadzała się „Solidarność”. Więcej o tym i o zmianach w projekcie pisaliśmy tutaj: http://handelextra.pl/artykuly/204909,solidarnosc-nie-godzimy-sie-na-niedziele-wg-pis-u.

 

Katarzyna Pierzchała 1701 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }