Handel w niedziele wieczorową porą

Drugie czytanie projektu ustawy ograniczającej handel w niedzielę zaczęło się w nocy ze środy na czwartek. Zgłoszono wiele poprawek. Komisja ma zająć się nimi w czwartek o godz. 15.30.

PiS przedstawiło swoje poprawki do projektu ograniczającego handel w niedziele. Najważniejsze z nich to:

- dwie niedziele handlowe w miesiącu, w pozostałe - sklepy będą zamknięte, zakaz wejdzie w życie 1 marca 2018 r.

 - od 1 stycznia 2019 r. tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu sklepy będą mogły być otwarte

 - od 1 stycznia 2020 r. zakaz handlu obejmie wszystkie niedziele.

W trakcie burzliwej dyskusji w Sejmie, która odbyła się po północy (czyli ze środy na czwartek 23 listopada) posłowie, głównie z opozycji, zadali kilkanaście pytań. Dotyczyły m.in. braku analizy skutków wprowadzenia przepisów ustawy dla gospodarki, ale też dla małych przedsiębiorstw prowadzących sklepy w galeriach handlowych, a także domagali się uzasadnienia wyłączenia spod zakazu sklepów na stacjach benzynowych. Z kolei poseł Mieczysław Miazga z PiS domagał się całkowitego zakazu handlu obejmującego wszystkie sklepy, także te, w których za ladą staną właściciele.

Do pytań nie odnieśli się ani Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ani Janusz Śniadek (PiS), przewodniczący podkomisji ds. Rynku pracy, poseł sprawozdawca ustawy.

Teraz projekt został skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w celu rozpatrzenia zgłoszonych poprawek. Komisja ma zająć się nimi we czwartek o godz. 15:30.

O handlu w niedziele pisaliśmy również m.in. tutaj:

http://handelextra.pl/artykuly/205682,ustawa-o-handlu-w-niedziele-dzisiaj-w-sejmie

Barbara Mikusińska 655 Artykuły

Współtwórczyni „Handlu”. Od początku jego istnienia, czyli od 1993 r., redaktor naczelna. Globtroterka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }