Rośnie wiedza Polaków na temat segregacji śmieci

Jednak ich codzienne nawyki zmieniają się powoli.

Jak wynika z badania Kantar TNS przeprowadzonego na zlecenie Fundacji ProKarton pt. „Polacy o segregacji odpadów opakowaniowych, w tym opakowań wielomateriałowych” rośnie wiedza na temat zasad segregacji i selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych.

65 proc. ankietowanych zadeklarowało, że wie jak prawidłowo segregować odpady opakowaniowe, podczas gdy w badaniu z kwietnia 2016 r. odpowiedziało tak 60 proc.  Najlepiej rozpoznawanym i najczęściej zbieranym selektywnie odpadem wielomateriałowym w polskich gospodarstwach domowych są kartoniki po mleku i sokach. Jednak aż 45 proc. respondentów zapytanych, gdzie wyrzuca konkretne rodzaje (frakcje) odpadów po opakowaniach wielomateriałowych przyznaje, że nie zwraca uwagi na kolor pojemnika.

Badani, którzy najczęściej sygnalizują znajomość zasad selektywnej zbiórki to osoby starsze oraz posiadające wykształcenie wyższe. Poziom wiedzy w zakresie segregacji jest najwyższy w województwach: łódzkim, pomorskim, zachodniopomorskim oraz kujawsko-pomorskim.

Respondenci zapytani o to, jakie odpady po opakowaniach wielomateriałowych segregują w swoich gospodarstwach domowych, na pierwszym miejscu wymienili kartoniki do płynnej żywności (40 proc.). W dalszej kolejności - opakowanie po dezodorantach (32 proc.), saszetki po przyprawach oraz opakowania typu blister np. po szczoteczce do zębów (20 proc.), na ostatnim miejscu pojawiły się natomiast opakowania po słodyczach, takich jak gumy do życia i batoniki (17 proc.).

Aż 27 proc. osób przyznaje, że nie segreguje żadnego z wymienionych opakowań wielomateriałowych.

Jeżeli chodzi o praktyczne zastosowanie wiedzy na temat segregacji tylko 17 proc. ankietowanych wyrzuca opakowania wielomateriałowe do odpowiedniego pojemnika (kolor żółty). Pozostali zapytani, do którego pojemnika/worka powinny trafiać opakowania wielomateriałowe wymieniali: pojemnik czarny (14 proc.), zielony (8 proc.), niebieski (8 proc.), brązowy (4 proc.), biały (3 proc.), inny (1 proc.). Aż 45 proc. respondentów twierdzi, że nie przywiązuje wagi do tego, do którego pojemnika trafiają opakowania wielomateriałowe.

Prawie połowa Polaków jest zdania, że opakowania wielomateriałowe nadają się do recyklingu (49 proc.). Osobami najczęściej podzielającymi opinię nt. możliwości recyklingu takich opakowań są osoby młodsze oraz w średnim wieku. 31 proc. badanych nie jest pewna, czy zużyte opakowania wielomateriałowe można ponownie przetworzyć, natomiast 19 proc. respondentów jest zdania, że odpadów tego typu nie można poddawać procesom recyklingu.

- Wielu Polaków wciąż nie wie lub ma wątpliwości, jak poprawnie segregować odpady wielomateriałowe. Dlaczego ta wiedza jest ważna? Ponieważ odpady wielomateriałowe zawierają w sobie wiele cennych surowców, które nie powinny w żadnym wypadku trafiać na wysypiska - komentuje Jan Jasiński, prezes zarządu Fundacji ProKarton, inicjatora badania. - Przeciwnie, powinny być starannie segregowane a następnie poddawane recyklingowi.  W toczącej się obecnie na forum Unii Europejskiej dyskusji na temat zasad funkcjonowania Gospodarki o Obiegu Zamkniętym  nasz branża silnie artykułuje stanowisko, że w perspektywie kilkunastu lat żadne opakowanie nie powinno trafiać na składowisko. Nie jesteśmy w tym osamotnieni, ponieważ inne branże opakowaniowe podzielają ten pogląd. Alternatywą dla składowania odpadów opakowaniowych, jest ich recykling, który pozwala na utrzymanie cennych surowców w obiegu gospodarczym przez wiele kolejnych cyklów produkcyjnych – dodaje Jan Jasiński.

Badanie zostało zrealizowane przez ośrodek Kantar TNS w dniach 13-18 października 2017 roku, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI), na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1064 osób powyżej 15 roku życia.

Przypomnijmy: Od 1 lipca 2017 r. w Polsce obowiązuje Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO). Od teraz odpady dzielone są na cztery frakcje. Do pojemnika niebieskiego trafi papier, do zielonego - szkło, do żółtego - metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego - odpady ulegające biodegradacji.

Szczegóły tutaj:

http://handelextra.pl/artykuly/200609,drugie-zycie-odpadow

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }