Walmart z zyskiem o 40 proc. niższym

Inwestycje, obniżki cen i klęski żywiołowe obciążyły wynik Walmarta w III kw. roku 2017/2018. Jednak detalista podniósł prognozę całorocznego zysku na akcję.

Na zdjęciu: Sklep Walmarta w Portoryko po przejściu huraganu Irma

Największy detalista świata, którego rok obrotowy kończy się w styczniu 2018, podał wyniki za III kwartał (29 lipca – 27 października). Przychody wzrosły o 5 mld dolarów, czyli 4,2 proc. do 123,2 mld dolarów. Sprzedaż netto była o 1 mld dolarów niższa przy zachowaniu tej samej dynamiki. Pozytywny wpływ na wyniki miały relacje kursowe; gdyby nie one, wzrost wyniósłby 3,8 proc.

Znacznie gorzej wyniki amerykańskiego giganta wyglądają od strony marż i zysków. Wynik operacyjny spadł o 6,9 proc. do 4,76 mld dolarów, a skonsolidowany zysk netto zmniejszył się o 40,5 proc. do 1,9 mld dolarów. W skali dziewięciu miesięcy pozycja ta wygląda nieco lepiej, a spadek jest o połowę niższy (-20,8 proc. do 8,16 mld dolarów).

- Marża zysku brutto spadła [w III kw.] o 29 punktów bazowych – powiedział Brett Biggs, wiceprezes i dyrektor finansowy Walmarta. - Inwestycje cenowe na niektórych rynkach i koszty rozwoju e-biznesu były główną przyczyną spadku, choć wpływ huraganów, które przetoczyły się przez Stany Zjednoczone również był znaczącym czynnikiem – dodał.

W USA marża spadła nawet mocniej, o 36 pkt. bazowych, a wpływ huraganu szacowany jest na jedna trzecią spadku. W przypadku Sam’s Club kataklizmy odpowiadają nawet za połowę różnicy w marży. Natomiast w przypadku działalności międzynarodowej głównym czynnikiem były inwestycje w obniżki cen.

Bardzo prężnie rośnie za to sprzedaż w kanale online w Stanach. W III kwartale jej wartość była wyższa o 50 proc., a wolumen wzrósł o 54 proc.

- Walmart zwiększa liczbę sklepów, w których można samemu odebrać zamówione wcześniej zakupy: usługa dostępna jest w 1,1 tys. sklepów, a w przyszłym roku planujemy jej wprowadzenie do kolejnego 1 tys. - powiedział Doug McMillon, prezes Walmarta. - w ciągu ostatniego roku potroiliśmy liczbę dostępnych online SKU do 70 mln – dodał.

Mimo niższych wyników na poziomie zysków Walmart podniósł całoroczną prognozę zysku na akcję. Detalista podkreśla, że spodziewa się pozytywnych wyników w sezonie świątecznym i podwyższa prognozę skorygowanego zysku na akcję do 4,38 – 4,46 dolara z wcześniej zapowiadanego przedziału 3,30 – 3,40 dolara.

Magdalena Weiss 1085 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }