Polacy na wydatki mają 1/10 tego, co Europejczycy

Siła nabywcza statystycznego Europejczyka w 2017 r. to niemal 14 tys. euro rocznie. Polak ma do dyspozycji mniej niż połowę tej kwoty.

Średnia kwota, jaką europejscy konsumenci dysponują na wydatki i oszczędności w 2017 r. wynosi
13 937 euro na osobę – wynika z badania GfK Purchasing Power Europe 2017.

Najwyższą średnią siłą nabywczą dysponują mieszkańcy Liechtensteinu, Szwajcarii i Islandii, natomiast najniższą – Białorusi, Mołdawii i Ukrainy. Polska znalazła się na 29. miejscu wśród 42 krajów z kwotą 6710 euro na osobę.

- W 2017 r. mieszkańcy Europy mają do dyspozycji łącznie kwotę 9,4 biliona euro, którą mogą przeznaczyć na artykuły spożywcze, wydatki mieszkaniowe, media, prywatne fundusze emerytalne i ubezpieczeniowe oraz inne wydatki, np. wakacje, transport czy wydatki konsumpcyjne – czytamy w komunikacie z badania. Tym samym średnia siła nabywcza mieszkańców Starego Kontynentu wzrosła o 1,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Najbogatsi są obywatele Liechtensteinu, którzy mają do dyspozycji ponad 63 tys. euro per capita, o połowę więcej niż drudzy w rankingu Szwajcarzy i przeszło cztery i pół razy więcej niż wynosi średnia dla kontynentu. Do pierwszej dziesiątki zestawienia zakwalifikowały się wyłącznie kraje, które mają co najmniej półtora raza wyższą siłę nabywczą niż ta średnia. Łącznie wynik zawyża 17 państw, a 25 – zaniża. Kwota, jaka dysponuje przeciętny Polak stanowi zaledwie 48 proc. tej sumy.

To jednak i tak lepiej niż w przypadku najuboższych państw, których dochód rozporządzalny jest sześcio-, siedmiokrotnie niższy niż w Polsce.

Magdalena Weiss 1071 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }