Salling Foundation jedynym właścicielem Dansk Supermarked Group

To efekt podpisania umowy w sprawie przekazania przez A.P. Moller-Maersk pakietu 19 proc. akcji największego przedsiębiorstwa handlu detalicznego w Danii - Dansk Supermarked Group (m.in.Netto), dotychczasowemu współudziałowcowi, czyli Salling Foundation.

Po ponad 50 latach partnerskiej współpracy między A.P. Moller-Maersk a Salling Foundation, podpisana została umowa, zgodnie z którą do końca tego roku Salling stanie się jedynym właścicielem Dansk Supermarked Group.

- Chciałbym podziękować A.P. Moller-Maersk za dotychczasową owocną współpracę opartą na partnerskich zasadach oraz ciągłe wspieranie naszych planów. Dzięki tej współpracy, która trwała przez pięćdziesiąt lat, udało się nam stworzyć w Danii przedsiębiorstwo handlu detalicznego na światowym poziomie - mówi Jens Bjerg

Sørensen, prezes Købmand Herman Sallings Fond (Salling Foundation to podmiot złożony z Købmand Herman Sallings Fond i Købmand Ferdinand Sallings Mindefond).

Celem Dansk Supermarked Group, do której należą sieci handlowe Føtex, Bilka, Netto, Salling i Wupti.com, jest dalszy wzrost ekonomiczny, ze szczególnymi korzyściami dla klientów i pracowników.

- Dansk Supermarked Group nadal będzie prowadzić przedsiębiorstwo o solidnych podstawach finansowych, nastawione na długoterminowy wzrost wartości. Przejście na wyłączną własność fundacji otwiera przed nami nowe możliwości. Jesteśmy świadomi, zarówno naszych zobowiązań społecznych oraz możliwości zmieniania na lepsze codziennego życia naszych klientów, kontrahentów i społeczeństwa, w którym żyjemy - powiedział Per Bank, prezes Dansk Supermarked Group.

Zyski Dansk Supermarked Group będą przeznaczane wyłącznie na dwa cele: inwestowanie w firmę, między innymi poprzez modernizację sklepów, poprawę obsługi klienta i oferowanie wysokiej jakości towarów w konkurencyjnych cenach, a także na darowizny dokonywane przez Salling Foundation.

Umowa między A.P. Møller-Mærsk a F. Salling Invest A/S i F. Salling Holding A/S została zawarta 7 listopada br. W 2014 roku strony przeniosły 49 proc. własności na spółki Sallinga, które obecnie otrzymały również możliwość przejęcia pozostałych 19 proc. akcji Dansk Supermarked Group. Ostateczne przeniesienie prawa własności oznacza zakończenie partnerskiej współpracy nawiązanej w 1964 roku, kiedy to Herman Salling, założyciel Dansk Supermarked Group, rozpoczął kooperację z A.P. Møller.

Strony podały, że cena zakupu 19 proc. akcji wynosi 5,53 mld koron duńskich. Przewiduje się, że transakcja zostanie sfinalizowana do końca roku.

Wywodząca się z Danii sieć handlowa Netto na polskim rynku działa od 1985 roku. Obecnie liczy ponad 360 sklepów i trzy magazyny dystrybucyjne. Sieć działa głownie w południowej, zachodniej, północnej i środkowej Polsce. Poza naszym krajem Netto obecne jest także w Danii, Szwecji i Niemczech.

Joanna Hamdan 5799 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.