Ceny żywności podbijają inflację

Znowu to żywność jest najmocniej drożejąca kategorią spośród wszystkich towarów i usług konsumpcyjnych.

Ceny artykułów spożywczych w październiku wzrosły o 5,8 proc. rok do roku. To najszybciej drożejąca kategoria na całym rynku. Wobec września żywność była droższa o 1 proc. Bardziej miesiąc do miesiąca podrożały tylko odzież i obuwie, na co wpływ miało wprowadzenie do sprzedaży kolekcji jesiennej. Ogółem inflacja wyniosła 2,1 proc. rok do roku i 0,5 proc. miesiąc do miesiąca.

W październiku w stosunku do września najbardziej podrożały warzywa (o 6,7 proc.). Wciąż drożało masło (o 3,3 proc.), owoce (o 2,5 proc.) oraz produkty w grupie „mleko, sery, jaja” (przeciętnie o 1,3 proc., w tym jaja – o 5,2 proc., jogurty, śmietanę, napoje i desery mleczne – o 1,4 proc., mleko – o 0,4 proc. oraz sery i twarogi – o 0,3 proc.). Droższe niż we wrześniu było pieczywo (o 0,4 proc.) oraz tłuszcze roślinne (o 0,3 proc.). Mniej niż przed miesiącem trzeba było zapłacić za mąkę, cukier, ryż oraz mięso. Nieznacznie spadły ceny ryb i owoców morza oraz makaronów i produktów makaronowych (po 0,1 proc.). Ceny napojów bezalkoholowych w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. Więcej niż we wrześniu br. płacono za wody mineralne lub źródlane (o 0,6 proc.), soki owocowe i warzywne (o 0,4 proc.) kakao i czekoladę w proszku (o 0,3 proc.) i herbatę (o 0,1 proc.). Obniżyły się natomiast ceny kawy (o 0,3 proc.). W październiku za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,2 proc. więcej, a za napoje alkoholowe o 0,4 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu.

Zdjęcie: Photogenica

Magdalena Weiss 1003 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.