Handel w niedziele: II czytanie przełożone w Sejmie

Sejm na rozpoczynającym się w środę 8 listopada posiedzeniu nie zajmie się projektem ws. ograniczenia handlu w niedziele.

Informację o tym, że punkt ten nie znalazł się w porządku obrad obecnego posiedzenia, przekazał wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.

Pod koniec października sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny przyjęła projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy. Projekt został skierowany do drugiego czytania, które miało się odbyć 9 listopada.

Niespodziewana opinia Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z której wynika, że obecny kształt projektu ustawy wymaga notyfikacji Unii Europejskiej, spowodowała przesuniecie II czytania w Sejmie. Po nim miało nastąpić głosowanie.

We wtorek szef sejmowej podkomisji ds. rynku pracy poseł PiS Janusz Śniadek powiedział PAP, że opinia MSZ potwierdziła „pewne wątpliwości i w tej sytuacji konieczna będzie ingerencja w treść ustawy albo wszczęcie procedury notyfikacji, co może trwać od 8 do 13 miesięcy, co z punktu widzenia terminu wejścia w życie tej ustawy byłoby nie do przyjęcia" - zaznaczył.

Dopytywany, czy w trakcie prac nad projektem zostaną zgłoszone poprawki wyłączające z niego handel w internecie, odpowiedział, że "kwestie dotyczące internetu przestaną być przedmiotem tej ustawy". - Musimy ten problem rozwiązać i zastanawiamy się teraz, jak to zrobić - powiedział Śniadek.

Projekt zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Podkomisja poszerzyła także katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele.

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ub.r. jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność". Jego pierwotna wersja zakładała zakaz handlu we wszystkie niedziele w większości placówek handlowych.

Obecny projekt – mocno zmodyfikowany w trakcie prac legislacyjnych - przewiduje wejście w życie ustawy 1 stycznia 2018 r.

 

Katarzyna Pierzchała 1620 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.