Colliers: ponad 13 mln mkw. powierzchni magazynowej w Polsce

Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce po III kw. 2017 r. przekroczyła 13 mln mkw.

Na zdjęciu: Maciej Chmielewski, partner w Colliers International

Od początku lipca do końca września 2017 r. na rynek magazynowy trafiło ponad 940 tys. mkw. – podaje najnowszy raport Colliers International. W III kwartale br. najwięcej nowej powierzchni magazynowej dostarczono w Szczecinie, gdzie do użytku oddano magazyny dla Amazona (161 tys. mkw.) i Zalando (130 tys. mkw.). Deweloperem, który wprowadził na rynek najwięcej nowej powierzchni był Panattoni (57,5 proc.).

W okresie lipiec - wrzesień 2017 r. podpisano 131 umów najmu na łączną powierzchnię blisko 800 tys. mkw. Najbardziej pożądanymi przez najemców w tym czasie lokalizacjami były Polska Centralna i Warszawa (II strefa). Wynajęto tu odpowiednio 150 tys. mkw. i ponad 130 tys. mkw. 

– Przewidujemy, że popyt na powierzchnie magazynowe w kolejnym kwartale utrzyma się na wysokim poziomie, w efekcie czego wyniki na koniec tego roku będą zbliżone do zeszłorocznych, kiedy to wynajęto łącznie około 3,3 mln mkw. — mówi Maciej Chmielewski, partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych.

Na koniec września 2017 r. na analizowanych rynkach niewynajęte pozostawało 794,5 tys. mkw. Wskaźnik pustostanów wyniósł 6,1 proc., o 0,1 p.p. więcej niż przed trzema miesiącami. Najwięcej dostępnych powierzchni znajduje się obecnie w warszawskiej strefie I – 9,8 proc., Poznaniu – 9,3 proc. i Krakowie – 8,5 proc.

 

Magdalena Weiss 1011 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.