Portugalia opodatkowuje napoje

Konsumenci napojów słodzonych, piwa, likierów i alkoholi mocnych będą musieli zapłacić w 2018 r. wyższy podatek od tych napojów.

Taki wniosek płynie z projektu budżetu Portugalii na 2018 r.. Propozycja zakłada kolejne podniesienie podatku na napoje słodzone o stawkę do 1,5 proc. w zależności od zawartości cukru.

Opodatkowanie napojów dosładzanych wprowadzono w Portugalii w lutym 2017 r. Portugalskie Ministerstwo Zdrowia szacuje, że zmniejszyło to sprzedaż napojów o 25 proc.

Podatek od piwa, alkoholi mocnych i napojów alkoholowych typu likiery także ma wzrosnąć o 1,5 proc. po wzroście o 3 proc. w tym roku. Ta propozycja spotkała się z dezaprobata producentów w tego sektora.

Francisco Gírio, sekretarz generalny Portugalskiego Stowarzyszenia Producentów Piwa (APCV) powiedział w rozmowie z Jornal de Negocios, że podniesienie podatku od piwa i napojów alkoholowych jest niedopuszczalne.

Dodał, że wpłynie to negatywnie na branżę browarniczą, która co roku wpłaca do budżetu państwa 250 mln euro i kreuje 70 tys. miejsc pracy, zarówno w samym sektorze, jak i branżach współpracujących z nim.

Magdalena Weiss 1011 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.